Турция е разпоредила задържането на 304 военнослужещи в операция, насочена към поддръжници на мюсюлманския проповедник Фетхуллах Гюлен, който според Анкара стои зад неуспешния преврат от 2016 г., съобщава държавната информационна агенция Анадолу, цитирана от Ройтерс.
Операциите, насочени към мрежата на базирания в САЩ духовник, продължават вече 4 години след опита за преврат. Гюлен отрича участието си в събитията, в които намериха смъртта си 250 души.
Операцията във вторник е инициирана от прокуратурата в западната крайбрежна провинция Измир и обхваща 50 провинции, казва Анадолу.
Смята се, че заподозрените, включително петима полковници и 10 капитани, повечето от които са на активна служба, са в контакт с хора, които имат връзки към мрежата на Гюлен, казва информационната агенция.
След опита за преврат около 80 000 души бяха задържани и очакват съдебен процес. Около 150 000 държавни служители, военен персонал и други изгубиха работата си. Само от армията бяха изгонени над 20 000 души.
Това е поредната операция по задържане на предполагаеми гюленисти в последните дни. На 1 декември бяха задържани други 138 души в Измир и още 38 града, повечето от тях на активна служба. В отделна операция са задържани и 12 бивши полицейски служители в Анкара.
На 4 декември бяха задържани още 76 души. Полицията е иззела и неразкрити суми пари, фалшиви документи и други дигитални материали, съобщават от полицията за Анадолу.
В края на ноември бяха задържани и петима души, заподозрени във връзки с Гюлен, в опит нелегално да преминат на територията на Гърция.


Асен Василев: Румен Радев си позволи нещо изключително грозно днес!
Средната заплата в България стигна рекордните 1444 евро, IT секторът води с 3079 евро
ГЕРБ: Обществото очаква от Радев не да размахва пръст на опозицията, а да гарантира ред
ДБ към премиера: Г-н Радев, не разделяйте нацията
Пада възрастта на бездомните, търсещи подслон във Варна
Колумбия спря почти изцяло износа на кафе след смъртоносното земетресение
Украинските удари принудиха Русия да внесе бензин от Индия
Почина Хироши Окуда, който настояваше Toyota да направи Prius и RAV4
Руското черноморско пристанище Новоросийск гори, показват данни на НАСА
Н. Вълканов: „Справедливата цена“ - риск за избора на потребителя
Mazda 767B за близо 2 милиона долара пламна на „Лагуна Сека“
Вече се случва: петролен гигант смени бензиностанция със зарядни за ЕV
Mercedes-AMG готви чудовищен SUV с над 1100 конски сили
Производител на трактори постави рекорд за скорост
Skoda остави Octavia без ръчни скорости на основен пазар
Работник от взривения завод: Много хора плачеха, бяха уплашени
Takeaway напуска българския пазар, доставките спират на 15 септември
Взривяват контролирано големи боеприпаси край завода "ЕМКО“
Донев: До края на август ще има нов механизъм за минималната заплата
Асен Василев скочи остро на Радев: Защо ДАНС е мълчала за неонацистките мрежи?