Азиатските пазари приключиха положителна сесия на фона на продължаващите ръстове на цените на петролните пазари, съобщава CNBC.
Акциите в континенталната част на Китай записаха повишения, като Shanghai composite прибави 0,19% към стойността си, докато Shenzhen component остана почти без промяна.
Индексът Hang Seng в Хонконг беше под натиск, намалявайки с 0,25%.
Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) за производството забави темп през юни, засегнат от новите случаи на Covid-19. Показателят се понижи до 50,9 пункта през юни от 51 пункта през май, посочва Ройтерс. Данните над 50 пункта показват растеж, но въпреки това той е с по-слаб темп спрямо предходния месец.
„Последните показания от проучването са в съответствие с нашето мнение, че темпът на растеж ще отслабне тази година, сега, когато икономиката вече е над предвирусната си тенденция“, пише в коментар Джулиан Еванс-Причард, старши китайски икономист в Capital Economics. „Външното търсене на китайски потребителски стоки вероятно ще спадне още повече през следващите тримесечия, тъй като поставянето на ваксини позволява нормализирането на моделите на глобално потребление“, заяви той.
В същото време японският индекс Nikkei 225 също не записа съществена промяна, а Topix нарасна с 0,13%.
Южнокорейският бенчмарк Kospi напредна с 0,38%. Технологичните акции записаха повишения, като SK Hynix се повиши с 2,8%, а LG Electronics прибави 1,55%.
В Австралия индексът ASX 200 отчете ръст от 0,61%. Основните компании от добивния сектор бяха на положителна територия, като Rio Tinto и Fortescue Metals прибавиха над 2% към цената на книжата си.
На петролния пазар цените продължават да растат тази седмица, след като достигнаха най-високото си ниво от 2018 г. насам миналата седмица.
Фючърсите върху сорта Брент поскъпнаха с 0,42% до 75,20 долара за барел, докато американският лек суров петрол прибави 0,79% до 73,5 долара за барел.
"За Малайзия, за разлика от Индия, покачването на цените на петрола в световен мащаб ще бъде добре дошло", пише Mizuho Bank в коментар в сряда. Малайзия е ключов износител на петрол в региона. Бюджетът ú за 2021 г. предполага цени на петрола от 42 долара за барел, а сега цените са над 73 долара за барел, което създава допълнителни приходи за страната, отбелязва банката.
При валутите индексът на щатския долар беше на ниво от 92,051 пункта, покачвайки се над нивата над 91,7 пункта, наблюдавани по-рано тази седмица.
Японската йена се търгуваше на ниво от 110,48 йени за долар, укрепвайки от нивата над 110,8 йени по-рано през седмицата.
Австралийският долар се разменяше за 0,7518 долара, спрямо нивата около 0,758 долара, наблюдавани по-рано тази седмица.