IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Си Дзипин: Ерата на националното унижение на Китай е в миналото

Силната държава трябва да има силна армия, само мощни въоръжени сили могат да гарантират националната сигурност, каза китайският лидер

08:55 | 01.07.21 г. 13
<p>
	Излъчване на живо на изказване на китайския президент Си Дзинпин на церемония по случай стогодишнината на Китайската общностна партия. <em>Снимка: Qilai Shen / Bloomberg:&nbsp;</em></p>

Излъчване на живо на изказване на китайския президент Си Дзинпин на церемония по случай стогодишнината на Китайската общностна партия. Снимка: Qilai Shen / Bloomberg: 

Китайските власти трябва да превърнат Народно-освободителната армия на Китай (НОАК) в една от най-силните въоръжени сили в света за защита на националните интереси на КНР, заяви генералният секретар на Централния комитет на ККП и президент на Китайската народна република Си Дзипин на церемония в чест на 100-годишнината на Китайската комунистическа партия (ККП), съобщава ТАСС, цитиран от БГНЕС.

„НОАК трябва да се превърне във въоръжена сила от световна класа с още по-високи способности, за да може надеждно да защитава суверенитета, сигурността и интересите на развитието на страната“, каза държавният глава.

"Извличайки уроци от миналото и защитавайки нашето бъдеще, е необходимо да се ускори модернизацията на националната отбрана и въоръжените сили. Силната държава трябва да има силна армия, само мощни въоръжени сили могат да гарантират националната сигурност", добави той.

В края на 2015 г. китайските власти започнаха мащабна реформа на въоръжените сили, която много местни и чуждестранни експерти нарекоха „най-радикалната“ в историята на НОАК. В допълнение към намаляването на броя на въоръжените сили с 300 хиляди души до 2 милиона военнослужещи са настъпили сериозни промени в организационната структура на НОАК и системата за командване и контрол.

Според президента на Китайската народна република Китай ще се поучи от положителния опит на други страни, но не приема „арогантни поучения“, отправени към себе си.

"Искаме да се поучим от постиженията на други култури и да приветстваме полезни предложения и добронамерени критики. Ние обаче отхвърляме арогантните учения от онези, които се представят за ментори", каза той.

"Китайската комунистическа партия и китайският народ ще следват уверено пътя, който са избрали за себе си, и твърдо ще вземат съдбата си в свои ръце за развитието на Китай и неговото движение напред", добави държавният глава.

Си Дзипин каза, че ерата на националното унижение и налагането на нечия чужда воля върху Китай е завинаги в миналото.

"След триумфирането на Новата демократична революция ерата на полуколониалното и полуфеодалното общество на стария Китай, ерата на свободно течащия пясък, приключи. Това сложи край на времената, когато световните сили налагаха неравностойни договори върху Китай и империалистите имаха изключителни права тук", каза той.

"Това послужи като определящо условие за великото национално възраждане на китайската нация. Героичната и упорита борба на Китайската комунистическа партия и китайския народ тържествено провъзгласи на целия свят: китайската нация стана на крака и времето когато китайският народ остави другите да контролират съдбата им, ерата на унижението, безвъзвратно си отиде “, каза държавният глава.

ККП е основана по време на възхода на революционното движение, базиран на идеите на марксизма-ленинизма; първият конгрес се провежда незаконно от 23 юли до 5 август 1921 г. Той започна в Шанхай и завършва на езерото Нанху в района на град Джиасин, където участниците са принудени да се преместят, след като властите научават за събитието. На тази ключова среща присъстват 13 души, включително бъдещият китайски лидер Мао Дзедун (1893-1976) и двама чуждестранни представители на Коминтерна. След това делегатите определят официалното име на партията и приемат първата ѝ програма.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:18 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

13
rate up comment 0 rate down comment 0
Momchil_Matev
преди 2 години
Наистина започвам да се чудя дали и Симеон през 10 век се е държал така... След него е било само деградация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 7 rate down comment 3
Боян
преди 2 години
Брутално глупаво изказване, без грам връзка с Историята. От хиляди години света се движи от алчността и стремежа за богатство на хората и така ще бъде поне още хиляда години. Ако някой си мисли, че има разлика между управляващите на запад или на изток, значи няма мозък. Разликата е съвсем минимална между комунизма в Китай и корпоративния монопол на запад.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 5
korn
преди 2 години
В грешка си. Точно затова Запада премести производствто там и също много важно отоври пазари си за китайските стоки, като по този начин уби местното производство в известна степен. Всички беше направено по политически причини, в името на мира. За да има кво да ядат 1,5 милиарда китайци, а не да тръгнат да щъкат по света или да водят войни. Коварните китайци отначало бяха признателни после взеха да се правят на велики. Също като руснаците които фалираха през комунизма. После Запада взе да налива пари в западналата им икономика, изкупуваше им суровините на луди цени и после руския диктатор, отначало добър и точен, взе да се прави на велик, да възтановява СССР и т.н,. Хич недей ми ги представя китайци и руснаци като агънца. Тези големи територии които заемат са завладяни с алчност, войни и кръв. И ние сме били под руско робство, знаем ги кви са.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 2
TGV
преди 2 години
Запада не е преместил производството си в Китай, за да даде работа на работливите китайци, а за по - големи печалби. Всяко едно решение рано или късно се заплаща. Явно Западът ще плати за своята алчност, но и Китай ще плати рано или късно за своите амбиции.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 2
bgMan
преди 2 години
Не само Хитлер. Те всички самозабравили се императори, диктатори и убийци яхват някаква национална вълна, която известно време дава резултати и после следва падение и геноцид за нацията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 2
redcretin
преди 2 години
Хитлер и той така ги е говорил...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 3
zelka007
преди 2 години
те и чайниците са имали един кастриран , много е подобно на обратните ... :))) ... , дето е обикалял света , но не е водил битки ... и май им е това ... джън хъ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 3
zelka007
преди 2 години
вероятно има наблюдения за близкият си кръг от познати и екстраполира за всички ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 5
pinoccio
преди 2 години
Това по-скоро е метафора за едно от последните проявления на чудовищните нападки срещу Орбан, примерно, който се опитва да вдигне демографията на изчезващите унгарци. От естествознанието знаем, че демографията и *** идеологията не са особено съвместими.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 4
khao
преди 2 години
те и за това никога не стигнаха до Европа, за разлика от един обратен гръцки младеж, който за малко да ги превземе... уви умря млад някъде в Индия... та не подценявай силата на евроценностите, те са обърнали не едно историческо събитие..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още