Кабинетът на новия японски премиер Фумио Кишида започва с рейтинг на одобрение от 59% в анкета на Nikkei-TV Tokyo. Това представлява подобрение спрямо данните от последното проучване при предишния кабинет, но все пак показателят остава под нивото на подкрепа при встъпването в длъжност на предшествениците на Кишида - Шиндзо Абе и Йошихиде Суга.
Всъщност това е един от най-слабите рейтинги на одобрение от 2002 г. насам, когато става въпрос за проучване на настроенията при стартиране на нов кабинет, съобщава Nikkei Asia Review
Резултатите от анкетата показват моментното одобрение за кабинета, който ще се изправи пред парламентарни избори на 31 октомври – сериозен тест за управляващата Либерално-демократическа партия (ЛДП).
Одобрението за Кишида представлява скок от 21 процентни пункта спрямо последната анкета, свързана с управлението на Суга, когато бившият премиер получи рейтинг от 38% на фона на нарастващите критики относно мерките срещу пандемията от коронавирус.
Делът на респондентите, които не одобряват кабинета, спада до 25%, или с 26 процентни пункта по-малко от последното проучване за Суга, проведено през септември.
От всички анкети, отразяващи настроенията сред гражданите на Япония при формирането на нов кабинет, най-слабо одобрение получава Таро Асо през 2008 г. – 53%, следван от Ясуо Фукуда, който получава 59% при встъпването си в длъжност като премиер през 2007 г. Трети е именно Кишида.
Шиндзо Абе стартира своя втори мандат през 2012 г. с 62% одобрение.
Новият състав на кабинета получи по-скоро положителна оценка, като според респондентите това се дължи на внедряването на по-млади лица.
Създаването на нов министерски пост относно икономическата сигурност се възприема като нужно от 65% от анкетираните.


Аксаково загуби и последния си мач за 2025 година
Олимпик Варна с рекордна победа в третото ниво на българския футбол този сезон
Черно море с благородна кауза за мача с Арда
Затварят основни улици заради мача Спартак - Левски днес във Варна
Хороскоп за 8 декември 2025
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Вулканът Килауеа изригна с фонтан от лава с височина около 370 метра ВИДЕО
Красиви идеи за празнична украса с малък бюджет
Гръцкият имотен пазар губи инерция: чуждите инвестиции рязко спадат
Облачно, но без валежи в планините: подходящи условия за зимен туризъм
Александър Джартов: Бедствено положение е обявено за Ардино