Днес се навършват 11 години от атентатите срещу Световния търговски център в Ню Йорк и Пентагона, припомня Марк Хълбърт за MarketWatch. Авторът се опитва да обобщи инвестиционните уроци, на които ни научи този терористичен акт, тъй като според него рани или късно пазарите отново ще бъдат разтърсени от подобен катаклизъм.
Основно правило, което се налага от изследването на минали кризи е, че не трябва да се реагира чрез безразборна разпродажба на акции понеже в паниката цените падат неимоверно. Проучване на Ned Davis Research показа, че само след няколко месеца пазарът се възстановява значително. Точно това се случи преди 11 години.
Да вземем инвеститор, който е имал вложения към 10 септември 2001 г. Въпреки че пазарът остана затворен за няколко дни след атентатите и че спадна с над 5% когато отвори, той бързо се възстанови. Всъщност само след два месеца пазарът надхвърли нивата отпреди 11 септември. При това пазарът се намираше в „меча“ фаза в периода 2000-2002 г. след спукването на интернет балона в САЩ.
Изследване на Ned Davis Research, публикувано веднага след 9/11, идентифицира 28-те най-големи политически и икономически кризи за последните 60 години. В 19 от тях шест месеца след съответното събитие индексът Dow Jones Industrial Average вече е над предкризисното си ниво, като за всички 28 събития средният ръст е 2,3%.
Изводът е, че инвеститорите имат склонност да реагират прекомерно вследствие на геополитическите кризи, посочва Хълбърт. Разбира се, правенето на пари няма да компенсира ужасните загуби от трагедии като 9/11, но прибързаните действия не са от полза за ничий портфейл, завършва той.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро