Италианският премиер Енрико Лета настоява за сключването на споразумение за свободна търговия между ЕС и САЩ до края на 2014 г., поясни самият министър-председател след срещата си с американския президент Барак Обама във Вашингтон.
„Целта е споразумението да бъде сключено по време на италианското председателство на ЕС“, каза Лета. Италия ще бъде начело на ЕС до края на декември 2014 година, припомня DPA.
Планираното "търговско и инвестиционно партньорство“ ( TTIP ) трябва да насърчава растежа в ЕС и САЩ и да създаде стотици хиляди нови работни места. С около 800 милиона граждани това би могло да се превърне в най-голямата зона за свободна търговия в света.
Целта е да се намалят митата средно с четири процента и да се разработят общи стандарти за търговия. Преговорите за изготвяне на споразумението започнаха през юли във Вашингтон и според експерти ще отнемат около година.
Преговорите се следят внимателно и от Швейцария. По време на посещението си в Брюксел в четвъртък министърът на икономиката Йохан Шнайдер-Аман заяви, че споразумението би означавало голямо предизвикателство за Швейцария. Съществуват опасения, че взаимните тарифни отстъпки между ЕС и САЩ може да повлияят неблагоприятно на швейцарските компании. През последните години Швейцария водеше неуспешни преговори за споразумения за свободна търговия както със САЩ, така и с ЕС.
Вижте подробности в материала на Bulgaria on Air.


Жълт код във Варна заради много студено време
Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
Унгарската Mol ще купи дела на "Газпром" в санкционираната сръбска рафинерия
Източна Европа взе втората най-важна позиция в ЕЦБ
Въпрос за $10 трилиона: може ли Европа да използва фондовия пазар срещу Тръмп
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
Mazda спира два от малките си модели
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Екокатастрофа до Карлово, хиляди мъртви риби
Ким Чен-ун уволни вицепремиер заради "некомпетентността" на чиновниците
Александър Маринов: Не виждам партньор на Радев от партиите в сегашния парламент
Снежна буря в САЩ доведе до катастрофа със 100 превозни средства
Мароко сезира ФИФА за изваждането на Сенегал на финала
преди 12 години Интересно рамката по която ще действа бъдещата зона, дали ще налага промени в съществуващите политики (както на щатите, така и на ЕС) за дотация/субсидии на определени сектори? отговор Сигнализирай за неуместен коментар