САЩ не искат да прехвърлят към Международния съд на Организацията на Обединените Нации (ООН) преструктурирането на дълга на Аржентина към американските кредитори. Това съобщи в петък неназован представител на Държавния департамент, предава ИТАР–ТАСС.
"Не вярваме, че Международният съд е подходящото място за справяне с дълговете на Аржентина и ще продължим да насърчаваме страната да си взаимодейства с кредиторите си за решаване на спорните въпроси", подчерта представителят на Държавния департамент.
По този начин, както бе отбелязано от местни коментатори, Вашингтон охлади надеждите на Буенос Айрес за прехвърляне на разглеждането на спора извън територията на Щатите.
През 2005 г. и 2010 г. Аржентина преструктурира 93% от своя публичен дълг в размер на 100 млрд. долара. Правителството просрочи плащанията си и предложи замяна с нови ценни книжа с отстъпка от около 70% от първоначалната цена. Въпреки това собствениците на останалите 7 на сто от дълговите ценни книжа – най-вече американски спекулативни инвестиционни фондове, не се съгласиха и поискаха пълно изплащане на задълженията.
По-рано през седмицата стана ясно, че Аржентина е завела дело срещу Съединените щати в Международният съд в Хага. Институцията отбеляза, че молбата е "предадена на американското правителство". Никакви действия обаче няма да бъдат предприемани, освен ако или докато Вашингтон не даде отговор.
През миналата седмица провелите се в Ню Йорк двудневни преговори между представители на аржентинското правителство и кредиторите приключиха без резултат.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
преди 11 години прочети за Хосе Мухика. На тоя човек можем да се възхитим. Въобще-лявото в света има много да учи от южноамериканците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Е десните САЩ плащат ли си дълга? Как да е-няма "дясна" латиноамериканска държава. Всичките са леви. Конкретно де Киршнер е лява със сигурност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Голяма и богата държава. Дълговете трябва да се плащат. Или са уеви управниците?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години империята отвръща на удара отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Или ги е шубе, че може да лъсне нещо нередно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Накратко американските фондове искат част от аржентинската икономика и няма да позволят независимо отсъждане. Предполагам не са се насочили към говедовъдството ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар