fallback

Федерален съд блокира и втория антиимигрантски указ на Тръмп

Днешното съдебно решение създава представа, че сме слаби, възмути се американският президент

09:00 | 16.03.17 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Броени часове преди планираното влизане в сила на новия антиимигрантски указ на американския президент Доналд Тръмп, той бе блокиран от федерален съдия на Хаваите, предава Ройтерс.

Областният съдия Дерик Уотсън наложи забрана на президентския указ, който имаше за цел временно да забрани влизането в САЩ на повечето бежанци, както и на пътуващите от шест мюсюлмански страни. Същото се случи и с предишния указ на Тръмп от 27 януари по същия въпрос, в който страните със забрани бяха седем, след което в новия указ от 6 март бе изваден Ирак. 

Съдия Уотсън смята, че на правата ще бъде нанесена „непоправима вреда" и обществените интереси може да бъдат накърнени, ако забраната над указа не бъде издадена. Тя ще се прилага в национален мащаб.

Според генералния прокурор на Хаваите Дъглас Чин, който представи иска за спиране, указът вреди на Хаваите, които зависят от туризма, но също така и нанася щети на етническото разнообразие на щатското население. Според съда щатът е успял да докаже, че вторият указ нарушава клауза от американската конституция, която не позволява дискриминация по религиозни причини. Според критици на забраната тя дискриминира мюсюлманите. 

По-рано през миналата седмица Чин отбеляза, че щатът е отделил около 150 хил. долара за външна правна кантора, която да помогне в делото и добави, че хората в Хаваи смятат идеята за забрана, базирана на националността, за отвратителна, тъй като те добре си спомнят, когато американци с японски произход са били изпращани в концентрационни лагери по време на Втората световна война. Чин припомни, че Хаваите са били едно от местата с такъв лагер.

Съдията също така разкритикува и реториката на Тръмп. Един разумен, обективен наблюдател би видял в указа му намерение за „дискриминиране на определена религия, въпреки че се преструва на неутрален", се казва в обосновката за решението на съда.    Тръмп от своя страна настоява, че политиката, която се опитва да провежда, е от ключово значение за националната сигурност.

При изслушването в Хонолулу става дума за дело на щата Хаваи срещу указа, към което са се присъединили още 13 други щата. То е едно от няколкото дела, по които тече процедура и в други американски съдилища, заведени от щатски генерални прокурори и от групи, защитаващи правата на имигрантите.

Самият Тръмп реагира бурно на решението, заявявайки, че то представлява безпрецедентно превишение на пълномощията от страна на съдебната власт. В реч пред многобройни свои привърженици в Нешвил (щата Тенеси) той подчерта, че е готов да се бори докрай срещу решението на съдията и ще да стигне до Върховния съд по въпроса, ако се наложи.

"Законът и конституцията дават на президента право да спира имиграцията, тогава, когато той или тя смята, че това е в интерес на страната. Днешното съдебно решение създава представа, че сме слаби", каза Тръмп. „Това е една от многото свръхрегулации на съдебната система“, поясни той.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:57 | 12.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още