САЩ обявиха на Съвета за сигурност на ООН, че в понеделник възнамеряват да свикат заседание за гласуване на проекторезолюция за допълнителни санкции срещу Северна Корея заради ядрената и ракетната й програма, предаде Ройтерс, като се позова на американската мисия в световната организация.
Според резолюцията, САЩ искат Съветът за сигурност да наложи петролно ембарго на Северна Корея, да забрани износа й на текстил и наемането на севернокорейски работници в чужбина, а също да замрази авоарите на севернокорейския лидер Ким Чен-ун и да му наложи забрана за пътуване.
Не е ясно как биха гласували севернокорейският съюзник Китай и Русия, но висш американски служител изрази съмнение, че която и да е от двете страни би приела по-строга мярка от забрана на износа на севернокорейски текстил.
Китайски служители изразяват в частни разговори опасения, че налагането на петролно ембарго може да предизвика голяма нестабилност в Северна Корея.
За да бъде приета, резолюцията трябва да получи подкрепа от девет гласа в 15-членния Съвет за сигурност и никой от постоянните членове - Великобритания, САЩ, Франция, Русия и Китай - да не й наложи вето.
/БТА/


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро