Търговски делегации от Китай и САЩ продължават да преговарят и ще се срещнат през септември, но увеличените мита върху китайски стоки, предвидени да влязат в сила утре, няма да бъдат отложени, заяви президентът Доналд Тръмп, цитиран от Ройтерс.
"Ние ще спечелим битката", каза Тръмп пред репортери във Вашингтон вчера, преди да замине за резиденцията Кемп Дейвид. "Преговаряме с Китай, насрочени са срещи, водят се телефонни разговори. Срещата през сепетмври остава в сила, не е отменена", добави той. Дата за въпросната среща обаче още не е насрочена, отбелязва Ройтерс.
Допълнителните мита влизат в сила на 1 септември и Тръмп заяви, че това не се е променило, въпреки помирителния тон на двете страни през последните дни.
"Те са валидни", каза той в отговор на въпросите на репортерите.
Новите мита от 15% върху китайския внос няма да имат гратисен период за транзитните стоки, съобщи федералната служба за митнически контрол и гранична охрана на сайта си вчера, предаде Ройтерс.
Агенцията, която събира такива мита, заяви, че новите тарифи ще влязат в сила, както е планирано, в 00,01 ч. местно време (04,01 ч. по Гринуич) в неделя, обхващайки целия списък от засегнати продукти, които досега бяха пощадени - битова електроника, включително смартчасовници, телевизори с плосък екран, обувки, текстил, хранителни стоки, мебели. В миналото агенцията предлагаше кратък период, през който стоките, които вече са в транзит, можеха да влязат в пристанищата, без да бъдат обложени с допълнителните мита, пояснява Ройтерс.
Тръмп каза още, че според него в ситуацията в Хонконг е щяло да има много по-лошо насилие, ако не е била търговската война на САЩ с Китай, предаде АР.
Президентът вижда връзка между продемократичните протести и търговските преговори. Според него търговските преговори "смъкват температурата". Китай иска да сключи сделка и "знае, че би ни поставило в много лоша позиция, ако липсва хуманен начин в справянето с проблемите" в Хонконг, добави той, като подчерта, че ясно е показал това на Пекин.
/БТА/


Допълнителни медицински екипи и линейки по черноморските курорти
Ограничават движението на няколко места във Варна в днешния следобед
Пеканов: Успяхме да спасим още 128 млн. евро по ПВУ
Хванаха за ден 35-има шофьори с алкохол или наркотици
Какво ще бъде времето в понеделник?
Китай вероятно ще пренебрегне новите мита на Тръмп преди визитата на Си
Испания започва да дразни останалата част от Европа
SpaceX се срина до ниво, което не предполага стойност за AI бизнеса
Огромните запаси на саудитски петрол все повече зависят от един-единствен изход
"Търговията на Тръмп" се превръща в губеща стратегия на фондовия пазар
Яхтата на Зукърбърг шокира със сметка за бензин и с вредни емисии
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Новият Mercedes AMG GT изгоря по време на тестове
Любимите коли на Ърнест Хемингуей
Кънев за кандидатурата на Йотова: Радев няма да има коректив
Кои са нещата, които трябва да разчистите от антрето си?
Зеленчукопроизводители блокираха “Маказа” заради евтин внос
преди 6 години Който се усети, ще се намести на мястото наКитай, на американския пазар и съответни на мястото на САЩ на китайския пазар отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Цената на битката е Тръмп губи едно китайците губят 3 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Тръмп ще спечели битката с Китай но с цената на какво - забавена икономика повишаваща се инфлация проблеми с продажбата на селскостопански стоки за фермерите спадаща търговия в целия свят и задаваща се световна рецесия Струва ли си това ? Освен това не е сигурно че търговската война с Китай ще бъде спечелена Китайците не са много сговорливи и не са казали че преговорите продължават през септември Обезценяването на юана продължава с пълна сила и ползата от митата намалява Хонг Конг - Тръмп твърди че повишаването на митата е спряло Китай да нахлуе в Хонг Конг Но тази опасност още не е минала а китайците са непредсказуеми отговор Сигнализирай за неуместен коментар