IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Светът се готви за Джо Байдън в Белия дом

Новоизбраният президент на САЩ получи поздравления от лидери в Европа, Азия и Австралия

19:15 | 08.11.20 г. 29
<p>
	<em>Снимка: Sarah Silbiger/Bloomberg</em></p>

Снимка: Sarah Silbiger/Bloomberg

Световните лидери изразиха задоволство от победата на изборите в САЩ на Джо Байдън, а мнозина се надяват, че новоизбраният американски президент от Демократическата партия ще стимулира възобновяването на отношенията, ще върне фокуса към глобални проблеми като климатичните промени и ще има по-сговорчив подход в борбата с пандемията, пише Bloomberg.

През четирите си години като президент Доналд Тръмп подкопа десетилетна американска външна политика. Той критикува дългогодишни съюзници в Европа, оттегли страната си от международни споразумения и организации и загърби притесненията за човешките права, за да създаде отношения с по-авторитарни лидери в Саудитска Арабия, Унгария и Турция.

Същевременно бившият вицепрезидент Джо Байдън обеща по-многостранен подход, стимулирайки отношенията със съюзници в Европа и Азия. Въпреки това се очаква той да продължи по-твърдата линия по въпроси в областта на търговията и ще трябва да балансира обществените нагласи у дома, а именно Америка да спре да поема толкова голямо бреме за глобална отбрана.

Bloomberg обобщава ключовите реакции по света до момента за избирането на Байдън.

Германия

Канцлерът Ангела Меркел заяви, че очаква с нетърпение да работи с Байдън. „Трансатлантическото ни приятелство е необходимо, ако искаме да се изправим пред най-големите предизвикателства на нашето време“, заяви тя в комюнике, публикувано в Twitter от говорителя й.

Външният министър Хайко Маас призова за ново начало на трансатлантическите отношения, което нарече „Нова сделка“. „Джо Байдън даде да се разбере по време на предизборната си кампания, че вижда глобалната сила на САЩ в екипна игра и няма да я води сам. Ние също искаме Западът отново да играе като екип“, заяви Маас в комюнике.

„Само по този начин нашите общи ценности могат да се усетят в света, само тогава можем да имаме необходимото влияние“, допълни той.

Китай

Китай вероятно ще трябва да се справя с по-категорична позиция от САЩ при управлението на Байдън по проблеми с човешките права и репресивните си мерки в Хонконг. Но държавните медии насочиха първоначалните си реакции повече върху Тръмп, отколкото върху Байдън. Тръмп говори многократно за измами на изборите, без да предоставя значими доказателства и заяви, че планира да се бори в съда.

Ху Сидзиен, главен редактор на вестник Global Times, заяви, че действията на Тръмп може да продължат да отекват.

„Предвид уникалната му личност и възможности да мобилизира, каквито други загубили кандидати нямат, ако той отхвърли резултата и се придържа към поведението си до края, това ще има обхватни последици“, съобщи Ху в Twitter.

Президентът на Тайван Цай Инуън, чиято страна Пекин смята за част от своята територия, заяви, че няма търпение да засили „приятелството“ на контролирания от демократите остров със САЩ. „Ценностите, върху които изградихме отношенията си, не може да са по-силни“, изтъкна тя в Twitter.

Партията на Цай има повече общи неща с лявата коалиция на Байдън в търговията, околната среда и социалните проблеми, но десетилетия наред той насърчаваше „стратегическата неопределеност“, за да минимизира риска от пряк конфликт с Китай заради Тайван. При Тръмп САЩ одобриха продажби на оръжие за милиарди долара за острова, включително сделка на стойност 600 млн. долара, одобрена през миналата седмица, за дронове Reaper.

Канада, Мексико

Премиерът Джъстин Трюдо, който на моменти имаше обтегнати отношения с Тръмп, включително в областта на търговията, говори за „необикновени отношения“ между страните в комюникето си, с което поздрави Байдън и новоизбрания вицепрезидент Камала Харис.

„Ще надградим тези основи, като продължаваме да се грижим за сигурността и здравето на хората от последиците от глобалната COVID-19 пандемия и работим за напредък в мира и включването, икономическия просперитет и климатичните действия по света“, изтъкна Трюдо.

Мексиканският лидер Андрес Мануел Лопес Обрадор, който създаде близки отношения с Тръмп, задържа поздравителното си послание, като заяви, че процесът не е приключил и гласовете продължават да се броят. „Не искаме да сме невнимателни“, заяви той на пресконференция.

Великобритания

Британският премиер Борис Джонсън се позова на споделените приоритети, включително климатичните промени, търговията и сигурността в поздравлението си към Байдън. Той също така изтъкна и избирането на Харис за първата жена, първия чернокож човек и първата американка от азиатски произход за вицепрезидент.

Иран и Близкият изток

Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаеней нарече изборите „спектакъл“. „Независимо от изхода, едно нещо е напълно ясно, определеният политически, граждански и морален упадък на американския режим“, написа той в Twitter.
Администрацията на Тръмп изтегли САЩ от иранското ядрено споразумение от 2015 г. и наложи обхватни санкции в опит да принуди Техеран да приеме по-тежка сделка, която също така ограничава ракетната й програма и амбиции в Близкия изток. Байдън заяви, че може да положи усилия за връщане към сделката.

Президентът на Ирак, емирът на Катар и престолонаследникът на Абу Даби Мохамед бин Зайед, който е фактически лидер на Обединените арабски емирства, изпратиха поздравленията си към Байдън.

Няма коментар до момента от лидерите на Турция и Саудитска Арабия, които също имаха удобни връзки с Тръмп и чиито страни може да бъдат изправени пред ново засилено наблюдение и дори санкции при администрацията на Байдън.

Франция

Президентът Еманюел Макрон призова следващата американска администрация „да работи заедно“ с Франция. „Имаме много какво да направим, за да преодолеем днешните предизвикателства“, написа той в Twitter.

НАТО

Генералният секретар Йенс Столтенберг нарече Байдън „силен поддръжник“ на алианса, който беше критикуван от Тръмп заради недостатъчен принос от страните членки освен Америка.

„Силна НАТО е добра за Северна Америка и Европа“, заяви Столтенберг в комюнике. „Нуждаем се от тази колективна сила, за да се справим с многобройните предизвикателства, пред които сме изправени, включително по-самоуверена Русия, международен тероризъм, кибер и ракетни заплахи и промяна в глобалния баланс на силите с възхода на Китай“, заяви Столтенберг.

Европейската комисия

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че възобновеното партньорство е от особено значение предвид настоящите глобални проблеми, включително пандемията от COVID-19.

„Европейската комисия е готова да засили сътрудничеството с новата администрация и новия Конгрес и да отговори на належащите предизвикателства, пред които сме изправени“, заяви тя в комюнике.

Индия и Азия

Индийският премиер Нарендра Моди се съсредоточи върху Харис като източник на гордост за американците от индийски произход, като нарече следващия вицепрезидент „прокарваща пътека“.

Австралийският премиер Скот Морисън говори за „споделени ценности“ в американско-австралийския съюз в поздравлението си към Байдън и Харис. При предишни администрации САЩ поискаха да обединят повече страни в Азия, за да отговорят на китайското военно и икономическо влияние. Австралия се озовава все повече на мушката на Китай в областта на търговията.

Японският премиер Йошихиде Суга говори за засилващия се съюз между САЩ и Япония при Байдън. Тръмп периодично обмисляше да принуди Япония да плаща повече за американските военни, които приема на своя територия.

Новозеландският премиер Джасинда Ардърн заяви, че страната й ще работи „рамо до рамо“ с Белия дом на Байдън.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:50 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

9
rate up comment 2 rate down comment 6
дядя Вова
преди 3 години
*** = иддиоти
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 5
дядя Вова
преди 3 години
Твоите господари надминаха себе си.Ако китеника бе спечелил, дискотеката беше гарантирана.Но при тая архивна избирателна система - фокусите с цели ТИР-ове изхвърлени бюлетини за Тръмп минават всякак (само с видео в мрежата).Малко от изборният кодекс на някои щати:- не можеш да гласуваш, ако си учавствал в дуел.- на душевно болните и *** се забранява да гласуват.Зелка, законите трябва да се изпълняват. *** янките явно не щат.Затова и се състезават малооуммен и слабоумен.И кой ще спечели ми е **** Важното е да е дебббил.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 8
zelka007
преди 3 години
дядя вова , кво станА с дискотеката ... що викат по улиците no more trump ... :)))нещо не ти се получават прогнозите за усато ... добре че не играеш на вързано ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 9
Dr. Vatnikov
преди 3 години
А вовчо се готви за пенсията и с треперещи ръце очакеа допълнителните 50 лв, които смята да инвестира в сланина и дребен ремонт на кокошарника.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 4
bgMan
преди 3 години
С тези маски са егати и карикатурите.Как не се усещат поне малко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 5
дядя Вова
преди 3 години
"СВЕТЪ И ТОЙ ТАКА. А дали е готов за мащабна война в Европа? "Янките избираха между MAЛОУMЕН и СЛАБОУМЕН. Светът се готви да приветства себеподобните си.... Каква война,за него всичко е цветя и рози.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 5
дядя Вова
преди 3 години
Янките избираха между MAЛОУMЕН и СЛАБОУМЕН.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 4
дядя Вова
преди 3 години
Светът се готви за Джо Байдън в Белия дом Янките избираха между *** и СЛАБОУМЕН.Светът се готви да приветства себеподобните си....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 4
scott
преди 3 години
По времето на Калигула осъдили на смърт римски патриции. защото си бил позволил да нарече Калигула диктатор, който работи само в свой личен интерес. Един от робите му го съветвал: "Няма никаква нужда да умираш. Калигула скоро ще умре от лудостите си. А след него се възправя Нерон, син на ГЕРМАНИК, който ще донесе мир, богатство и просперитет на Рим. заради славния си баща.""Имено това ме кара още повече да ускоря присъдата си". Отвърнал патрицият.СВЕТЪ И ТОЙ ТАКА. А дали е готов за мащабна война в Европа?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още