Американските данъкоплатци ще трябва да заплатят щетите, нанесени от щурма на Капитолия във Вашингтон в сряда, тъй като сградата и теренът не са застраховани, съобщават източници от сектора, цитирани от Ройтерс.
Поддръжници на републиканския президент Доналд Тръмп, разгневени от загубата му на изборите, нахлуха в сградата на Капитолия, счупиха прозорци, повредиха предмети в сградата и палиха огньове навън.
„Данъкоплатците ще покрият ремонта на Капитолия“, коментира Стивън Елис, президент на организацията Taxpayers for Common Sense.
Разходите за счупените прозорци, врати и мебели, както и за почистване на отпадъците след щурма, засега са неизвестни.
Така например вратата на кабинета на сенатор Джеф Меркли е била избита от пантите, а от стените са изтръгнати произведения на изкуството, показва видеозапис в Twitter.
Служители на Конгреса и журналисти публикуваха снимки на кабинети, осеяни със счупени стъкла и отпадъци, както и врата с надраскан надпис "Убийте медиите". Бюст на бившия президент Закари Тейлър пък е оплескан с червена боя.
Архитектурната агенция на Капитолия, която се грижи за опазването и поддръжката на сградата, вероятно ще трябва да поеме част от разходите, посочват източници. Агенцията не е отговорила на запитването за коментар.
Федералното правителство отдавна е на мнение, че застраховането не си заслужава по отношение на разходите за ремонт и почистване, отбелязва Ройтерс. Тази позиция не се е променила дори след атаката срещу Пентагона на 11 септември 2001 г., чийто ремонт е струвал между 500 млн. и 1 млрд. долара.


Мачовете и спортът по ТВ днес (28 юни)
Виц на деня - 28 юни
Времето във Варна на 28 юни 2026
Груповата фаза на Мондиала приключи! Вижте всички 1/16-финали
Честваме паметта на светите безсребърници Кир и Йоан, и на свети Сергий Магистър
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Рецептата Dnes: Рулца от пушена сьомга с крема сирене
Заловиха голямо количество от опасния фентанил на АМ "Тракия"
Как Русия е проникнала в iPhone на дисидент с помощта на забранена израелска технология
преди 5 години А на Портланд?Кой?BLM (т.е. демократите) ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Кой плати ремонта на центъра на Сиатъл след ЧАЗ-ЧОП? отговор Сигнализирай за неуместен коментар