Конгресът на САЩ ще създаде независима комисия, като онази, формирана след атентатите на 11 септември 2001 г., за да разследва смъртоносния щурм на Капитолия миналия месец. Председателят на контролираната от демократите Камара на представителите Нанси Пелоси съобщи това в писмо до своите съпартийци, предаде БТА, позовавайки се на Асошиейтед прес.
Пелоси пише, че комисията ще "разследва и докладва за фактите и причините за вътрешната терористична атака на 6 януари 2021 г. срещу комплекса на Капитолия и във връзка с вмешателството в мирното предаване на властта". Освен това Камарата на представителите ще осигури допълнителна средства за повишаване на сигурността на Конгреса.
След като бившият президент Доналд Тръмп бе оправдан в събота на безпрецедентния втори процес по импийчмънт срещу него в Сената, изглежда нараства двупартийната подкрепа за създаване на независима комисия, която да разследва щурма. Тръмп бе съден по обвинение в подстрекателство към бунт, след като отказа да признае поражението си на изборите през ноември и твърдеше, без да представи доказателства, че победата му е била открадната.
Ричард Бър от щата Северна Каролина стана поредният американски сенатор републиканец, порицан от партията, че е гласувал за осъждане на бившия президент на втория процес за импийчмънт, предаде Асошиейтед прес.
Централният комитет на Републиканската партия в Северна Каролина взе решението с единодушие.
Партийният председател в щата Майкъл Уотли каза, че това е символичен жест на несъгласие с действията на Бър. "За партията е важно да продължи напред и да гласува и излезе с изявление, че не е съгласна с (начина, по който е гласувал) сенатор Бър", обясни Уотли. В същото време той уточни, че това е просто резолюция, която няма да има практически последици.
Общо седем сенатори републиканци подкрепиха колегите си демократи при неуспешния им опит да осъдят Тръмп по обвинения в подстрекателство към бунт. Неколцина от тях вече бяха порицани от щатски или окръжни организации на партията.
57 сенатори гласуваха за осъждане на Тръмп, а 43 - против. Така бившият президент бе оправдан, защото не бе събрано необходимо квалифицирано мнозинство от две трети - т. е. 67 членове на Сената. За да мине гласуването, 50-имата сенатори демократи се нуждаеха от подкрепата на поне 17 свои колеги републиканци.


Без ток във Варна на 5 декември 2025
Мачовете по ТВ днес (5 декември)
Виц на деня - 5 декември
Днес отбелязваме Международния ден на доброволеца
Времето във Варна на 5 декември 2025
Warner Bros. започва преговори за сключване на ексклузивна сделка с Netflix
Моди разстила червен килим за Путин, въпреки натиска от САЩ
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Легендарната чалготека "Син Сити" става зала за изкуства
Първата дама на САЩ запали светлините на коледното дърво край Белия дом
Подписахме екшън план за три нови моста над Дунав
Четирима са убити от армията на САЩ при нов удар срещу корабче заради наркотрафик
Израел е допуснат на "Евровизия" догодина, 4 страни ще бойкотират конкурса
преди 4 години like отговор Сигнализирай за неуместен коментар