Американската рейтингова агенция Standard & Poor`s понижи кредитния рейтинг по венецуелските държавни облигации в национална и чуждестранна валута с един пункт до В+ със стабилна прогноза, съобщи РИА Новости.
От агенцията обосновават решението си с политиката на интервенции на венецуелския лидер Уго Чавес, който през тази седмица обеща да национализира златодобивния отрасъл в страната.
Досега венецуелското правителство пое под контрола си доста компании от други браншове като металургията, селското стопанство, петролният и банковият сектор.
„Според нас произволно променяните закони, контролирането на цените и валутния курс, както и други деформиращи и непредсказуеми икономически мерки подкопаха доверието към инвестирането в частния сектор и нанесоха щети на производителността, което на свой ред отслабва венецуелската икономика“, се посочва в изявление на S&P.
“Освен това последните събития, отнасящи се до президента Уго Чавес, могат да допринесат за политическа нестабилност“, се казва още там.
На 10 юни Уго Чавес се подложи на операция в Куба по повод на вътрешнотазов абсцес, а по-късно му бяха отстранени тумори от стомашно-чревния тракт.
Лечението на Чавес в Куба предизвика всевъзможни слухове в медиите във Венецуела и по света, като в част от съобщенията се посочваше, че състоянието му се оценява като сериозно и е туморите са метастазирали.


Това ще са изпълнителите в големия концерт за Деня на Варна тази година
Марев: Вярвам, че Черно море ще направи добър мач в Бистрица
Цените: Един продукт се изкупува за 50 цента, а стига до рафта за 2.50 евро
Известни са датите и часовете за мачовете на Черно море и Спартак в шести и седми кръг
„Не на вейповете!“ събира деца и младежи на интерактивно събитие във Варна
Напускането на шефа на Tata оставя в несигурност инвестиции за 120 млрд. долара
Астрономи откриха нов космически обект - звезда с черна дупка
Европа е по-силна в изкуствения интелект, отколкото се смята
Anthropic преговаря за придобиване на AI стартъп за $6 млрд.
Германия е засякла руска кампания за влияние преди изборите
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Странно возило беше открито в Дунав
Почина eмблематичен шеф на Toyota
Пожар превърна паркинг на летище в ад
Футболист влиза в затвора, след като се похвали с над 300 км/ч на пътя
Удължаването на лиценза за “Лукойл“ гарантира горива на поносими цени
В разгара на жегата: Пет населени места в Свищовско са на воден режим
Оставиха в ареста 45-годишен, насилвал непълнолетен
Новите влакове "Шкода" влизат в редовна експлоатация
Кандев със съвет към МВР: Необходима е ранна работа с децата