IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Големи банки се подготвят за неплащане на САЩ по дълга

След заявената склонност на републиканците за временно вдигане на дълговия лимит във фокус са американските ДЦК, падежиращи през ноември и декември

12:17 | 11.10.13 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Големи банки се подготвят за неплащане на САЩ по дълга

Големи банки и инвеститори подготвят извънредни планове за справяне с ефекта еърху репо пазара от пропускане на плащане на САЩ по ДЦК заради спора по увеличаването на дълговия лимит на страната, пише Financial Times.

Репо пазарът на стойност 5 трлн. долара е много важна финаснова област за банките, които обезпечават с ДЦК краткосрочните заеми, получени от парични фондове, застрахователи и други инвеститори.

След като статутът на американските съкровищни бонове е под въпрос заради споровете около дълговия лимит на правителството, банките са принудени да преосмислят ДЦК, които могат да използват като обезпечение.

Един висш банкер е заявил, че три големи репо кредитори са помолили компанията му, голяма инвестиционна банка, да започне да обмисля как да измени договорите за репо сделки, за да изключи краткосрочните щатски ДЦК, които се смятат за най-уязвими при изпадане на САЩ в неплатежоспособност.

Във фокус първоначално бяха ДЦК, падежиращи на, или малко след, 17 октомври, когато правителството ще е изчерпало средствата си без споразумение за увеличаване на дълга, но впоследствие фокусът се измести към книжата, падежиращи през ноември или декември, след като републиканците изглеждат склонни да се съгласят с временно 6-седмично вдигане на лимита.

Падежиращите през ноември ДЦК имат доходност от 0,10% годишно при едва 0,03% във вторник. Декемвриските също носят годишна доходност в двуцифрени базисни пунктове.

Fidelity Investments и JPMorgan Investment Management – двва от най-големите мениджъри на свръхконсервативни парични фондове, заявиха че са продали притежаваните от тях щатски ДЦК, които падежират към края на октомври.

„Нервността на инвеститорите произлиза главно по-скоро от опасението от загуба на ликидност, отколкото от загуба на главница“, коментира Джоузеф Ъбейт от Barclays.

“Тъй като ликвидността е изключително важна за сектора, инвеститорите странят от книжа, които могат да бъдат засегнати дори само частично от отлагането на вдигането на дълговия лимит.

„Американските ДЦК са базата за безрискова възвръщаемост и притежават много важна роля на обезпечение“, посочва анализатор на Deutsche Bank. “По тази причина е изключително трудно да са измери точно влиянието на евентуална неплатежоспособност на САЩ по дълга върху пазарите и глобалната икономика."

Дългът на САЩ отново е в центъра на новинарската емисия на Bloomberg. Кои са останалите теми на деня - вижте във видеото!

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:46 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 45 rate down comment 8
iivanoff
преди 10 години
Това е така, само ако целта е да се запази настоящото положение... и от гледна точка на маймуните то е най-доброто възможно, защото никой не ги закача /за задълженията/ и защото са свикнали с него!Но, понеже новото чака "пред вратата", а маймуните се усещат точно толкова колкото животните преди да завършат процеса в кланницата, то напълно нормално е да мислят и обясняват кое е най-добре единствено от тяхната гледна точка!... Просто за тях друга гледна точка не съществува... Не че, не е работено неуморно в тази посока, но все пак са изтървани хиляди прецедента които е можело да им осветлят правилните основи и посоки на развитие на реалността...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 33 rate down comment 12
lyusien
преди 10 години
Да спрат да се притесняват Проблема ще бъде решен преди 17 октомври Вероятно и двете страни - републиканците и демократите ще отстъпят по-малко от своите твърди позиции Но истината е че американците рано или късно трябва да си решат проблема със дълга Просто трябва да накарат икономиката им да расте със 4 % годишно и всичко ще бъде наред
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още