Сомалия е най-лошото място през 2014 г., където една жена може да бъде майка, предава Dnes.bg. Констатацията идва от годишното проучване на британската благотворителна организация "Спасете децата" (Save the Children).
Класацията се основава на условията, в които живеят майките на семейства в 178 държави. Тя взима предвид тяхното здраве, образователна степен и ключови индикатори, отнасящи се до децата, като здравословното състояние и храненето, съобщава AFP.
От първото публикуване на доклада през 2000 г. 28 страни са заемали място в последната десетка. Само четири от тях не са били в последно време арена на въоръжен конфликт, като 18 редовно стават жертва на природни бедствия.
Подобно на миналогодишния доклад, последните 10 места са заети от държави от Африка. Сомалия, която е обхваната от гражданска война от 1991 г., е на дъното. Пред нея са Демократична република Конго, която е била на последно място миналата година, Нигер и Мали, пише БТА.
"Спасете децата" изразява особено безпокойство за ситуацията в Сирия, класирана на 115-о място в класацията, от която 1,4 млн. деца и 690 000 жени са избягали вследствие на гражданската война и където всеки месец биват убити до 1 000 жени и деца.
Според класацията най-добрата страна, където може една жена да бъде майка е Финландия, следвана от Норвегия, Швеция, Исландия, Холандия, Дания и Испания.
Франция разделя 20-ото място с Гърция, а Съединените щати са едва 31-и.
Oще новини от страната и чужбина четете в Dnes.bg!


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове
ЕС има тайвански проблем на стойност 2 трилиона долара
Храненето, което помага да отслабнете здравословно