Повече от 20 хил. души могат да се заразят с вируса ебола, преди ситуацията в Западна Африка да бъдe овладяна, съобщи Световната здравна организация (СЗО), предава Bloomberg.
Според организацията е нужно финансиране от около 490 млн. долара за справяне с болестта.
Броят на болните постоянно се увеличава, като за последните 21 дни случаите са нараснали с 40 на сто.
Според СЗО разпространението на болестта в някои области може да е между 2 и 4 пъти по-високо от официално отчетените нива. Задачата на организацията в момента е да състави стратегия за справяне с болестта.
"Епидемията от ебола през 2014 г. продължава да се развива с тревожни темпове", казва СЗО в доклад, публикуван днес. Либерия, Гвинея и Сиера Леоне "се борят за контрол над епидемията на фона на силно компрометираната здравна система, значителния дефицит в нея и широко разпространения страх."
Повече от 3 хил. души са заразените с вируса, като смъртните случаи в Африка са над 1 550. Така сегашната епидемия е напът да доведе до повече смъртни случаи от всички досегашни, взети заедно.
Заразени от вируса има и в Нигерия. Там загиналите вече са шестима, съобщи нигерийският министър на здравеопазването.
СЗО обяви, че е изработила План за действие срещу разпространението на ебола.
Целта на плана за действие на СЗО е да се спре разпространението на ебола до 6–9 месеца, като бързо се реши проблемът с последиците от по-нататъшно евентуално разпространение.
Пътната карта на СЗО е била създадена на базата на информация от партньори на СЗО, включително здравни власти от засегнатите страни, Африканския съюз, банки за развитие, други агенции на ООН, "Лекари без граница" и страни, предоставящи пряка финансова помощ.
Пътната карта ще служи като рамка за осъвременяване на подробни оперативни планове.
Приоритет се дава на нуждите за лечение и медицинските центрове, социалната мобилизация и мерките за безопасност при погребения.
Тези планове ще бъдат основани на специфични за съответната страна данни, които ще се събират редовно в отчети, започвайки от днес, съобщава СЗО.
Ситуационната карта ще посочва горещите зони, ще представя епидемиологични данни, показващи как се развива епидемията във времето и ще информира за локациите и медицинските центрове и лаборатории, които са на разположение.
Пътната карта на СЗО ще бъде допълнена от отделна платформа от ООН, събираща опита и данни от други агенции, включително логистика и транспорт. Пътната карта се финансира от Световната банка.


Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Панчугов пита: Какви щети ще нанесе двойнствената политика на Радев?
Ботев Вр спечели срещу Монтана в дербито на Северозапада
Община Велинград доброволно пресуши Клептуза: Кой е наредил строителни дейности?