Среща между президентите на Русия и САЩ - Владими Путин и Барак Обама, не се предвижда, разкриха от Белия дом и Кремъл.
Мерките за засилването на контрола над банките и финансовите пазари, както и защитата на данъкоплатците от фалитите на банки са сред водещите теми на форума. Лидерите обсъждат и темата за борбата с данъчната оптимизация и как да бъдат затворени “вратичките в законите”, които позволяват на множество компании да плащат по-малко данъци, което пък води до загуби за редица страни.
Една от водещите теми на срещата на Г20 е тази за климатичните промени, които са дискутирани в светлината на преговорите за сключване на обвързващо споразумение за борба с последиците от глобалното затопляне.
Лидерите ще говорят по въпросите на международния тероризъм и по-специално за борбата срещу групировката “Ислямска държава”.
Тема на двустранните разговори между Путин, френския президент Франсоа Оланд и германския канцлер Ангела Меркел ще е кризата в Украйна. Държавните глави на Русия и Франция ще обсъдят доставките на френските хеликоптероносачи Мистрал на Москва.
В навечерието на срещата руският президент предупреди в интервю, че не трябва да има конфронтация между блоковете в рамките на Г20. Той визира риска от обособяването на два блока - западни страни и на нововъзникващи пазарни икономики. Путин критикува налагането на санкции срещу страната му от част от страните от Г20, предизвикани от политиката ѝ спрямо Украйна.
След катастрофата на малайзийския самолет в Източна Украйна по-рано тази година, отношенията между Русия и Австралия, която е домакин на срещата, се влошиха рязко. Предполага се че самолетът е свален от ракета. На борда му имаше 298 души, 38 от които австралийци.
Само няколко дни преди срещата на Г20 папа Франциск изпрати открито писмо до лидерите, призоваващо да да не се задоволяват само с декларации, а да действат. Той припомни, че младежката безработица ги тласка към тероризъм и престъпни занимания.
(БТА)


ПБ: Оптималният срок за ВСС е юли, главен прокурор - през септември
Ограничения за стрелба над села възпрепятстват защитата от градушки
НС прие на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт
Радев: Въпрос на време е българските продукти да изчезнат напълно от трапезата
„Черноморски туристически празник“ събира варненци на 30 и 31 май
Siemens: Има нарастваща инфлация и ще се задържи известно време
Г. Захариев: AI печалбите засенчват войната в Залива
Л. Динев: Китай вече не копира Запада, а го изпреварва технологично
Борса с човешко лице: Как пазарите в Румъния и Полша станаха най-големите в ЦИЕ
Отличиха най-активните студенти в първото издание на SkillUp Arena в УЗФ
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Кокаин за 1,7 млн. евро е заловен на гръцкото пристанище в Пирея
МВР обясни защо не работи картата за катастрофите в страната
Проверяват Агенцията по вписванията по сигнал за изчезнали нотариални актове
МРРБ: В платформата roads.mrrb.bg заданията ще са без лични данни
Радев: Държавата няма да се меси на пазара, но без регулации се превръща в джунгла