Водещите индекси на борсите в Близкия изток претърпяха едни от най-големите си загуби за годината в неделя (която е работен ден за тях - бел. ред.). Това е реакция от продължaващото поевтиняване на петрола, пише CNBC.
Основният индекс на борсата в Дубай поведе губещите със спад от 7,6%. Това е най-големият срив за последните шест години, след като инвеститорите не спират да разпродават акции в региона. Въпреки преобладаващото негативно настроение местните и чуждестранните инвеститори в страната са нетни купувачи.
След поредното понижение индексът DFMGI изтри всичко спечелено през годината, която иначе бе забележителна за Дубайската фондова борса (Dubai Financial Market, или DFM). Към края на септември индексът бе сред най-добре представящите се в света.
След съдбоносния 27 ноември, когато бе срещата на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), на която държавите решиха да не намаляват нивото на продукцията, до днес индексът е изгубил повече от 25% от стойността си.
В понеделник сутринта, успоредно с моментното възстановяване на настроението на петролните пазари, DFMGI се покачи с 4%. В крайна сметка индексът затвори с ръст от 0,13% до 3 325,49 пункта.
В съседен Абу Даби властите реагираха бързо, за да смекчат срива на фондовия пазар, след като основният индекс там се понижи с 3,6 на сто в неделя. Комисията по ценни книжа и фондови борси на емирството ADX реши временно да прекрати търговията с акции, ако те поевтинеят с 5%. Според съобщението петминутното ограничение ще даде възможност на инвеститорите да преосмислят сделките.
Катарските акции също бяха подложени на сериозни разпродажби, поевтинявайки с 5,9 на сто. Въпреки това в неделя правителството потвърди прогнозата си за икономическия растеж от 7,7% през 2015 г. Това е значителен ръст, имайки предвид оценката за очакван прираст на БВП от 6,3% за 2014 г.
Песимизмът в началото на седмицата се пренесе в страните вносителки на петрол, сред които и Египет. Основният индекс CASЕ се срина с 5,2 на сто.
Изменение на водещите индекси на борсите в Обединените арабски емирства, Катар и Египет от началото на годината до 14 декември 2014 г.


БСП подготовя нов партиен устав
ЕС свиква министерска среща заради кризата с мигрантите в Сеута
Двама пострадаха тежко при катастрофа с мотори
Смениха деня на мач на Спартак (Варна)
Седмичен хороскоп 3 август - 9 август 2026
Щатските акции са по-привлекателни от облигациите за чужденците
Л. Месечкова: Следващият етап в развитието на AI са реалните приложения
Трябва ли европейските банки да се включат в партито с хедж фондовете?
Ефективната митническа ставка на САЩ може да скочи от 11% на 14%
ФИФА оттегли спорния план за продажба на дял от Световното първенство
Прецакани ли сме? Ето 10-те най-евтини нови коли в Америка
Механици посочиха най-добрите и най-лошите дизелови двигатели
Шофьор остава без своя AMG след 221 км/ч при ограничение 70 км/ч
BYD и Renault връщат сложното задно окачване на достъпните автомобили
Скрит компонент играе ключова роля при инцидент на пътя
Около 150 декара гори, сухи треви и храсти са изгорели край Годеч
Какво трябва да знаем за перименопаузата?
5 растения, които да отглеждате на перваза
Двама младежи са тежко пострадали след челен сблъсък с мотори
Кейти Пери, Дженифър Анистън, Дейвид Бекъм - кои знаменитости замениха луксозните вили с красиви яхти
преди 11 години ЦРу, ЦРУ, ЦРУ ще ги спаси отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години ЦРу, ЦРУ, ЦРУ ще ги спаси отговор Сигнализирай за неуместен коментар