- Очаквате ли втори опит за IPO от страна на ЦСКА?
Цветослав Цачев: Намеренията на клуба са да стане публично дружество с прозрачно управление и участие на феновете в капитала. Това беше многократно заявено по време на предлагането и може да се тълкува като заявка за още един опит.
Явор Спасов: ЦСКА е сред най-популярните търговски марки в България и в нея има сериозна стойност, така че очаквам сериозни опити за осребряването й, включително и чрез капиталовия пазар.
Стефан Силянов: Не очаквам да има втори опит предвид факта, че дори удължаването на първоначалния срок не донесе успех. Има смисъл от ново публично предлагане в случай, че компанията е открила сигурни участници, които да покрият минимума, или да промени стратегията си.
- Ще се отрази ли неуспехът на IPO-то на доверието към пазара?
Цветослав Цачев: Предлагането на ЦСКА и доверието в капиталовия пазар са две различни неща. Опитните инвеститори не разглеждаха дружеството като доходна алтернатива, която да включат в портфейлите си. Фокусът на предлагането не беше насочен към тях, а към феновете. Неуспехът не е свързан с фактори на пазара и няма да повлияе по никакъв начин на фондовата борса.
Явор Спасов: По-скоро успехът щеше да се отрази на доверието. Може би много компании щяха да се замислят за набиране на капитал през борсата, а инвеститорите да преосмислят потенциала на портфейлите си.
Стефан Силянов: Неуспехът на IPO-то няма да се отрази на доверието към пазара, предвид текущото му състояние като цяло, както и заради самата компания като фундамент и перспективи за развитие. За професионалните и запознатите инвеститори състоянието на борсата остава като преди. А за участниците в предлагането с клубна принадлежност, както и други свързани лица, е възможен положителен ефект, а именно - запознаването с инвестиционните посредници, БФБ и други възможности за инвестиции. Негативен ефект е възможен в случай на трудности при възстановяване средствата на включилите се в IPO-то.
Владимир Малчев, инвестиционен консултант и управител на ИП Бул Тренд Брокеридж: За съжаление, едно толкова масово борсово явление като IPO-то на столичния клуб се провали с всички негативни последици и за борсата като средище в очите на масовата публика.
Свързани компании:


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина


преди 12 години По-добре Лупи да беше направил една дарителска акция.Повече пари щеше да събере.На феновете и едно удостоверение за дарение им стига.А той - акции измислил... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Като четеш коментарите под тая тема, разбираш колко *** и злобни парчета има. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Цялата работа с тия "акции" на ЦСКА е за да се му се избръше насрания засъхнал ***, на туй гуй*но томов. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Чак сега ми светна Сашко Томов какво беше замислил АМА НЕ СТАНА.Взе ЦСКА без пари, като пое дълговете, Обаче не ги плати. Плати малка част, разсрочи изкара на сергията и сложи една УБАА цена.Е*ати тариката! Вземаш нещо без пари, после го продаваш за 5 Милиона . :)И можеше и да стане ако не беше толова алчно к***ле и беше сложил по-ниска цена отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Кои сме вие и кои сте ние ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Мошениците са си мошеници, обаче затова вие и за 1000 години не можете да постигнете това, което някой здравомислещ, морален и образован може да направи за 10-20 години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Акциите са кухи хартийки (за които няма и гаранция, че ще получиш дивидент) за балъци и наивници ! А Путин е ... умен човек ! :)))Акцията е хартиен изразител на надеждата и жаждата за материализиране на тази надежда!Когато на капиталисте не му достига кеш, той "пуска акции", успоредно с което и реклама ! :)) След което няколко от неговите хора (скрити) започват с рязко купуване на акции (хвърля се захранката) и какво обикновено наблюдаваме след това - шарана започва да кълве на ... кола кука ...дърпайки все по-силно (цената расте) . Рибаря има вече улов, а за шарана - няма откачане ! :)) Хитра, много хитра масонска тактика (грабеж) , при това - законен !! (шарана сам *** куката .... заради лакомия !) :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Не успя, защото комунистите са свикнали само да взимат, но не и да дават. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Глупости приказваш.Все още в развитите икономики акциите са добър, търсен и предпочитан инструмент за инвестиция у търговия. Даже любимият ти Путин емитира доста такива за различни руски държавни компании и се радва на възможността да го направи. Това че някой акции са "кухи" е съвсем друга тема.Публичното предлагане на ЦСКА не успя защото не може да намери достатъчно хора (и фенове), които да се съгласят да дарят (харижат) определена сума пари за да спасят любимия си клуб.Кой нормален и грамотен човек ще погледне на акциите на ЦСКА като на инвестиция. Тези хитреци просто си търсят някои, които да им подарят известна сума пари за да спасят клуба и понеже повече не останаха "неодрусани сливи" напавиха тази фатка и се надяваха на достатъчен брой фенове, които да похарчат по 500-1000 лв. за любимия клуб. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Защо публичното предлагане на ЦСКА не успя?====================Причината е много простичка, и даже не се крие в ЦСКА. И акции на Барселона да се предлагат - баламите ще са много малко !НИКОЙ НЕ ВЯРВА НА .... ХАРТИИ !! Акцията е инструмент измислен от масоните, за запушване на дупката - разликата между лихва и ръст ! Акцията е изразител на "вярата и надеждата" на инвеститора, че утре ще може да я продаде по-скъпо , а както знаем - няма вече "вярващи" ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар