Химимпорт АД, която тази година отбелязва 10 години от листването си на Българска фондова борса-София АД (БФБ), предлага да разпредели брутен дивидент от 0,045 лв. за една обикновена акция от печалбата си за 2015 г., става ясно от материалите към поканата за общото събрание на акционерите, публикувана чрез борсата.
В поканата за събранието, което ще се проведе на 27 юли, се предлага още да бъде изплатен 0,1998 лв. гарантиран дивидент по привилегированите акции, които в края на днешния ден престават да съществуват.
Общо 17,8 млн. лв. от положителния финансов резултат след данъци ще бъдат заделени за гарантирания дивидент по привилегированите акции, а 10,8 млн. лв. ще се изплатят под формата на дивидент по обикновените акции. Остатъкът от 11,7 млн. лв. от нетната печалба за 2015 г. в размер на 40,3 млн. лв. ще бъде отнесен като неразпределена печалба.
По повод конвертирането на привилегированите акции в обикновени в съобщение до борсата заместник-председателят на Управителният съвет на Химимпорт Александър Керезов посочва, че на 16 юни ще бъде пусната заявка до Централен депозитар АД за предоставяне на информация за акционерите към 15 юни 2016 г.
Акционерната книга ще удостовери притежателите на привилегировани акции към дата на конверсията на привилегированите акции в обикновени и по нея ще се плаща гарантираният дивидент за 2015 г. Същата ще послужи и през 2017 г. за изплащане на дължимия дивидент за периода 1 януари-15 юни 2016 г., допълват от дружеството.
Притежателите на привилегировани акции ще получат и дивидента, който ще бъде платен на обикновените акции, както е по закон.
Припомняме, че БФБ временно спря търговията с емисията привилегировани акции, издадени от Химимпорт АД, за срок до три работни дни, считано от 14 юни 2016 г. Мярката се предприема във връзка с предстоящото задължително конвертиране на привилегированите акции на дружеството в обикновени акции.
Компанията обяви още, че по повод 10-годишнината си като публично дружество, които се навършват тази година, Химимпорт ще промени политиката си по отношение на дивидента. Холдингът се листна през 2006 г. и набра 44,33 млн. лв., с което първичното публично предлагане остава четвъртото най-голямо в историята на БФБ.
Акционерите на компанията са получили по 0,1998 лв. за една привилегирована акция от печалбата през 2014 г., като тогава нямаше дивидент по обикновените. Иначе размерът на дивидента по привилегированите акции е 0,1998 лв. от 2010 г. насам, показва справка на Investor.bg. През 2009 г. имаше такъв за 0,1077 лв.
За последен път привилегировани акции на Химимпорт АД се търгуваха на 13 юни. Тогава бяха сключени 17 сделки, а оборотът достигна 9,4 хил. лв. Цената е 1,401 лв. за брой.
Регистрираният капитал на Химимпорт АД към 31 март 2016 г. се състои от 150 875 596 на брой обикновени акции с номинална стойност 1 лв. и 88 770 671 на брой привилегировани акции с номинална стойност 1 лв.
На 12 юни 2009 г. Химимпорт АД издава задължително конвертируеми привилегировани акции с 9% гарантиран фиксиран годишен дивидент и гарантиран ликвидационен дял. По емисията са записани и заплатени 89 646 283 броя привилегировани акции при емисионна стойност 2,22 лв. всяка, представляващи 99,61% от предложените акции.
Набраният при предлагането капитал възлиза на 199,015 млн. лв. Задължителното конвертиране на акциите настъпва в края на седмата година от вписването на увеличението на капитала в Търговския регистър, се посочва в отчета на компанията, като въпросната година е 2016 г.
Към 31 март 2016 г. мажоритарен акционер в Химимпорт АД е Инвест Кепитъл АД, което държи 73,69% от обикновените книжа, докато останалите 26,31% са в ръцете на други юридически и физически лица.
* Статията е редактирана в 16:20 часа с информация за размера на дивидентите.
Свързани компании:


Киношкола „Братя Люмиер“ с три награди от национален конкурс за късометражно кино
Международният фестивал за улични изкуства с първо издание във Варна
Един загина, а 24 пострадаха във "войната" по пътищата за денонощие у нас
Хороскоп за 30 юни 2026
Един човек загина, а петима пострадаха при пожари за денонощие у нас
К. Стойчев: Устойчивите региони се градят с наука, а не с краткосрочни политики
Н. Митева: Електронните рецепти ограничиха употребата на антибиотици у нас
Трафикът през Ормузкия проток намаля след нови атаки срещу кораби
Пакистан уби 29 екстремисти при нова ескалация по границата с Афганистан
За четвърта година Sunterra RE остава лидер във ВЕИ сектора
Автомобилите на Renault след 2022 година получиха изкуствен интелект
Голямата грешка, която правят много шофьори в трафика
Защо съвременните коли имат втора тръба на ауспуха
Кризата във VW може да струва главата на шефа
Как да прочетете „здравния картон" на употребяван електромобил?
Костадинов: Най-голямата европейска държава е Русия, ЕС не може без нея
Такситата настояват да се движат в бус лентата
Професор от УМБАЛ "Александровска" обявява безсрочна гладна стачка
Самолет, автобус, кола, влак: Как най-евтино и бързо да стигнем до морето
Гала стана баба за втори път