Ако компания иска да емитира емисия до 2 млн. евро, тя може да го направи без проспект. Втора стъпка е качването на регулиран пазар или на многостранна система за търговия. Там вече компанията ще трябва да има проспект или съответния документ, който се изисква.
Това мнение изрази адв. Димитър Калдамуков, съдружник в адвокатско дружество „Точева и Мандажиева“, в предаването „Бизнес старт“ с водещ Христо Николов.
„Така пазарът ще се вдигне от мъртвата си точка", смята адвокат Калдамуков.
Адвокат Лидия Шумкова от финансова група „Карол“ потвърди, че освобождаването от задължение за изготвяне и публикуване на проспект засяга публичното предлагане на емисии до 2 милиона евро, но допълни, че допускането на търговия на такива емисии все още изисква проспект.
Димитър Калдамуков изтъкна факта, че пазарът ни отдавна е в слаба като ликвидност форма и този праг от 2 милиона евро му се струва обоснован.
Какво е публично предлагане?
„Със законопроекта дефиницията е, че публично предлагане е всяка информация към инвеститорите, която ще им даде възможност да инвестират в емисия. Това тълкувание е широко. Технически е трудно да се разграничи кога има първично предлагане", уточни Калдамуков, а адвокат Шумкова допълни, че поради това Комисията за финансов надзор (КФН) трябва да излезе със становище по въпроса как да се осъществи по-ясно това разграничение.
Още от разговора вижте в пълното видео на Bloomberg TV Bulgaria.


Евростат: България е №1 по поскъпване на горивата в ЕС
Заплахата от екстремни слънчеви бури може да е много по-сериозна, сочи изследване на НАСА
Българският паспорт сред най-силните в света, осигурява безвизов достъп до 178 държави
След инцидента с българин: Забраняват алкохол във влаковете и на гарите в Германия
Западна медия: Радев е атлантик, управлението му е прагматично с привидна противоречивост
Санчес: Следващото поколение изтребител ще бъде семейство от платформи
Санчес: Днес за да си адекватен, трябва да си по-бърз
Санчес: За F-35 си партнираме с Италия, Германия, Финландия
Санчес: Създаваме индустриални партньорства в Европа
Майкъл Хейг: Най-лошия сценарий е недостигът на горива
Subaru се отказа от мекия хибриден боксер
Какво има в гаража на Брайън Мей
BMW променя правилата за избор на автомобил
Tesla най-накрая пусна велосипед
Nissan Leaf получи „гореща“ версия Nismo
Зодиите, които много страдаха, но сега ще намерят истинската любов
Украйна сваля новите руски крилати ракети "Бандерол" със 76-годишни оръдия ВИДЕО
ЕК одобри придобиването на "Уорнър Брос. Дискавъри“ от "Парамаунт“
Служители на френското правителство бяха уволнени заради употреба на наркотици
Левски взе аванс срещу Университатя Крайова след силен старт
преди 6 години Какво разбрахме от тия адвокати?Уж има облекчение за листването то става без проспект.Обаче ако няма проспект после не можеш да си продаваш акциите на пазара.И какъв смисъл на това облекчение? Да намираш по лесно купувачи на дялове на твоята компания може би от борсови играчи.Не мога да разбера защо да си продавам компанията на части, когато без да съм извадил тоя проспект,пазара не може да определи истинската и стойност.Ми така ще се напълни със кухи компании направили първата стъпка и впоследствие издънени ошушкани от собственика.А тия които държат дялове на някаква цена въобще не знаят реалната стойност на тия дялове.Нали пазара определя със търсенето цената на тия акции? отговор Сигнализирай за неуместен коментар