Международната футболна федерация (ФИФА) заделя бюджет от 699 млн. долара за организацията на световното първенство по футбол през 2018 г. в Русия.
Сумата, която ще получи руският организационен комитет, е сходна с тази, която бе заделена на Южна Африка за шампионата през 2010 г., съобщи спортният министър на страната Виталий Мутко на специална пресконференция, цитиран от РИА Новости.
По думите на министъра средствата са предназначени за покриване на оперативни разходи по провеждането на турнира, като пътни разходи, построяване на съоръжения за медиите, заплащане на стюардите и декорация на стадионите. От тази сума обаче няма да може да се покриват строителни или инфраструктурни разходи.
Все още не известен обемът на спонсорските суми, които могат да бъдат привлечени. Мутко заяви, че някои спонсорски позиции все още не са съгласувани с ФИФА.
През миналата година премиерът Владимир Путин заяви, че строителството на стадионите и прилежащата инфраструктура за шампионата през 2018 г. ще глътне поне 300 млрд. рубли. По-късни сметки обаче показаха, че сумата ще е поне двойна. Само за строителството и ремонта на улици ще бъдат похарчени 7,7 млрд. долара, а за високоскоростен жп транспорт ще бъдат инвестирани около 2,6 трлн. рубли (около 84 млрд. долара).
Според организационния комитет световното първенство ще доведе до увеличение на БВП на Русия с 527 млрд. рубли (18 млрд. долара) и ще създаде един милион работни места, съобщи "Ведомости".
През декември 2010 г. Русия успя да спечели избора за домакин, след като се наложи над кандидатурата на Англия и съвместните предложения на Испания и Португалия и на Холандия и Белгия. Очаква се страната да обяви кои ще са 11-те града, които ще приемат мачовете, през септември. Засега кандидати са общо 13 града, а изборът ще стане след продължителна обиколка на делегация от ФИФА.


Варна става столица на акустичния рок
40-годишен баща на две деца загина в катастрофа край Баня
През летния туристически сезон служители на Жандармерията - с наряди на летището във Варна
Флора „Варна“ 2026 превръща центъра на града в цветна градина
Кардиолог от Варна влиза в парламента на мястото на новия областен управител
Китай доминира в офшорните вятърни турбини
Amazon внедрява Alexa и AI в лентата за търсене при пазаруване
Политическата криза във Великобритания тревожи купувачите на облигации
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Тръмп към Си: Имаме фантастични отношения
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Синьо-зелен диамант беше продаден за над 17 млн. долара на търг
Кризата е направила институциите слаби, очакванията към Радев са големи
Мел Гибсън пак с младо гадже - 44-годишна моделка
Заради високи цени: Глобиха гръцка компания с 1,7 млн. евро
Спецакция срещу имотните измами: Задържани са знакови лица, сред тях - Джеймса