Три стъклени купола под формата на капки ще покрият останките от Древна Сердика, които се намират между сградите на президентството и Министерски съвет. Това предвижда проектът за изграждане на покрита конструкция над античните руини под столичното ларго, който трябва да е готов в края на октомври.
„Големият купол ще бъде разделен на три по-малки подкупола, така че долното пространство да се запази в неговата цялост, а горе човек да има възможност да обикаля, да се доближава до древна Сердика, да гледа през стъклата“, разказа за идеята си арх. Генчо Начев от "Прототип" ЕООД пред БНТ.
Той и колегите му са автори и на видимата стоманена конструкция на остъкленото разширение на Британския музей в Лондон по проект на известния архитект Норман Фостър. Самата стомана на английската сграда пък се е ляла на "Илиянско шосе".
Стъклената обшивка ще бъде около 800 кв. м, тя ще е подсилена и ще може да издържи товар от над 250 кг. За да се предпазят хората, отдолу ще има допълнителни слоеве специално стъкло, което дори при напукване няма да пада. Специална вентилация пък ще охлажда обвивката, за да се превърне мястото в парник.
„Ларгото ще бъде част от подробния устройствен план на централната градска част, който беше приет в сряда от Столичния общински съвет. Той е възможно най-консервативен - залага на опазването на паметта на града както като пространства и като сгради, така и като зеленина“, обясни главният архитект на София Петър Диков. Планът предвижда и отчуждаване на имотите, под които лежи амфитеатърът на Древна Сердика.
Още новини за София четете в Dnes.bg


Оставиха в ареста 62-годишен мъж за държане на цигари без бандерол
Румен Радев напуска Президентството и прави партия
Обръщение на Румен Радев към нацията (НА ЖИВО)
Младите надежди на „Комодор” с категорични победи във ватерполния елит при U 14
Какво време ни очаква във вторник?
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Американците плащат почти цялата цена на митата на Тръмп, показа проучване
Стармър осъди митата срещу съюзници и подчерта опасността за доверието
Електромобилите са едва 5% от пазара у нас при рекордни продажби на нови коли
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Надежда Йорданова начерта червени линии, чака позициите на Радев
Радостин Василев: Възприемаме партия на Румен Радев като възможен съюзник
Вигенин: Когато беше най-тъмно, президентството остана да свети като фар
Хороскоп за седмицата – какво ви очаква според зодията
Слави първи приветства Радев: Добре дошъл на политическия терен
преди 10 години Малей, верно ли ще разкриете третият по големина амфитеатър в света? Не мога да повярвам. Стефчо да плати отчуждаването на хотел арена Сердика сега като се нагуши с парички на времето! За Гьоте института може и от данъците ни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Мола да си коригирате името на архитекта! отговор Сигнализирай за неуместен коментар