Почти 14 години след влизането в еврозонота всеки втори германец (54%) още пази излезли от обращение марки, съобщава DPA, като се позовава на проучване на YouGov. Стойността им е в размер на няколко милиарда.
Според данните на централната банка на Германия Bundesbank към края на ноември 2015 година все още не са били обменени 168 млн. банкноти и 24 млрд. монети. Изчисленията показват, че стойността ми е около 12,9 млрд. марки или 6,6 млрд. евро.
За причините тези излезли от обращение пари още да не са обменени, можем само да гадаем, подчертава DPA. Не е за пренебрегване фактът, че германската марка често беше използвана за защита на спестяванията в държави от бившия социалистически блок.
Друго обяснение е носталгията и колекционерските страсти. В някои от случаите стойността на запазените марки е толкова малка, че притежателите им не намират смисъл да отидат и да ги обменят.
DPA посочва, че някои може просто да са забравили къде крият стари марки или наследниците им не знаят за тях.
Валутният съюз на ЕС беше създаден през 1999 година. Единната европейска валута замени националните валути на страните, участващи в него от 2002 година. Стойността на германската марка беше фиксирана при 1,95583 марки за едно евро. Именно при този курс всеки, които притежава излезлите от обращение марки, може да ги обмени във всеки клон на Bundesbank без ограничение във времето.


"Войната" по пътищата взе три жертви за последните 24 часа
Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество
Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Условията за туризъм в планините са добри
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Инцидент с атракцион в Антоново: Баща и дете паднаха от люлка на панаир
Божанов: Управляващите си играят с огъня
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
Гуцанов: Това, което става във Варна, е върхът на айсберга
преди 10 години Саше , има български правописен речник...преди да пишеш тука ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Колега, явно ти си неграмотен. Пише се "обрАщение" с "А", тук не става дума за обръщение. Изложи се. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Явно хората смятат че винаги може да ги обрАщат е евро, нищо че са излезли от обрАщение. А и един ден всичко се обрАща. Както се пееше в песента на Щурците: ,,...някой ден всичко се обрАща и тогава само спомена се врАща...'' Неграмотността все още не е порок... отговор Сигнализирай за неуместен коментар