"Жените са големият неизползван ресурс, който може да помогне на световната икономика да се възстанови и разшири", заяви държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън в Сан Франциско по време на форум на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС).
На него САЩ и двадесет страни от Азия и Тихия океан обещаха, че ще се опитат да подобрят условията за участие на жените в икономиката, предаде AP.
За това ще е необходима работата на цяло едно поколение, подчерта Клинтън и изтъкна, че това ще е сериозна трансформация за световната икономика. Въпросът ще се обсъжда и на срещата на АТИС по-късно тази година на Хаваите, в която ще участва и американският президент Барак Обама.
„В някои части на света законите и обичаите издигат прегради пред жените. Има развиващи се страни, в които жените нямат право да наследяват земя или бизнес, имат по-малък достъп от мъжете до обработваеми площи или качествени семена. В по-развитите икономики пък жените продължават да са по-ниско платени от мъжете, имат по-малко възможности за развитие“, каза Клинтън.
Тя цитира проучвания на частни фирми, показващи какво би станало, ако жените получат възможност по-пълноценно да участват в икономиката.
В доклад на Goldman Sachs се казва, че БВП на САЩ би се увеличил с 9%, ако бъдат намалени ограниченията пред жените като работна сила. Според Клинтън в страните от еврозоната този растеж може да бъде 13 процента, а в Япония – 16 процента.
Тя цитира и изследване на Бостънската консултантска група, според което към 2014 г. жените по света ще контролират 15 трлн. долара от разходите, а към 2028 г. на тях ще се падат две трети от потребителските разходи.
(БТА)


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Нийл Ричмънд за търговията САЩ-Ирландия и митата
Ford се превръща в акция за изкуствен интелект – в известен смисъл
Как ще реагират британските пазари на кандидатурите според Panmure Liberum
Anduril: Откриваме огромен интерес към антидрон системите
Колинс от Фед подкрепя задържането на лихвите за известно време
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Първи парламентарен контрол за кабинета "Радев"
Мотористи на протест днес заради поскъпването на "Гражданска отговорност"
Кейт: Mi chiamo Katerina
Днес слънце, но следобед по сценарий дъжд
преди 14 години Не мога да разбера - точно развиващите се страни, където има ограничения за жените - сега са двигателя на световната икономика.И точно САЩ и Западна Европа, където няма никакви ограничения за жените - дърпат световната икономика надолу.Нещо логиката на кака Клинтън е объркана???? отговор Сигнализирай за неуместен коментар