Японският автомобилен концерн Toyota Motor Corp. успя бързо да се възстанови от природните бедствия и отново се нареди начело в класацията на най-продаваща автомобилна компания в света. В последните седмици на тази година японците имат комфортна преднина пред GM и VW Group, които се борят за второто място с минимална разлика в обема на продажбите си, пише Bloomberg.
До ноември и трите компании регистрират ръст при продажбите си въпреки стагнацията в Европа. Увеличението се дължи най-вече на съживяването на пазарите в САЩ и Япония, където се наблюдават рекордни нива.
При продажбите си до ноември Toyota записва ръст от 29% в САЩ. Скокът на компанията в Япония е дори по-голям - цели 41% за първите 10 месеца.
Вторият във временното класиране GM записва ръст от 2,5% при продажбите си в световен мащаб за първите девет месеца на тази година, регистрирайки най-добрите си резултати от 2007 г. насам, когато продаде 9,37 млн. нови коли.
При VW Group също има сериозно увеличение. Групата записва ръст от 31% при продажбите си в САЩ за периода януари-ноември, като още миналия месец подобри постижението си от цялата 2011 година.
За първите три тримесечия на 2012 година Toyota Motor Corp. регистрира 7,4 млн. продажби в световен мащаб, следвана от GM с 6,95 млн. и VW Group с 6,9 млн.
Като цяло продажбите на нови автомобили в световен мащаб през 2012 ще достигнат рекордни нива, прогнозират анализатори. Според тях новите регистрации ще достигнат рекордните 80 млн. броя въпреки влошената ситуация в Европа.
Припомняме, че GM беше лидер по продажби в света в продължение на повече от 7 десетилетия, преди Toyota да отнеме тази титла през 2008 година. Земетресението и последвалото го цунами в Япония през 2011 година обаче извадиха извън строя много заводи в островната страна, което се отрази негативно на производството и продажбите на Toyota в цял свят. Така най-голямата японска автомобилна компания приключи годината на трето място по продажби зад GM и VW.
Още новини за автомобилния сектор четете в Automedia.bg


Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Черен ден! Катастрофа взе три жертви край Търговище
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Икономист: Младото поколение не иска да бъде управлявано
Кой би могъл да замести Николас Мадуро?
Назрява ли бунтът: Винената индустрия във Франция е пред колапс
Мондиал 2026: Мексико и ЮАР откриват шампионата