Основният индекс на Българската фондова борса – SOFIX, продължава своята низходяща тенденция и през септември, като губи почва и в регионален мащаб.
В деветия месец на годината борсовият измерител се нарежда на 15-о място сред общо 19 индекса, чието представяне Investor.bg следи. Освен това след края на деветмесечието SOFIX се оказва четвъртият най-зле представящ се индекс в региона.
Единствено четири бенчмарка записват по-сериозни ръстове през септември, още два – по-малки повишения, а останалите 13 – спадове. Един фондов пазар блесна пред всички, борсата в Гърция възстанови част от изгубеното, а индексите на борсите в западните ни съседи Македония и Сърбия отчитат ръстове.
През септември над всички се извисява основният индекс на борсата в Латвия – OMX Riga. Той скача с цели 30,5% през месеца и с 40% от началото на годината, благодарение само на една единствена компания. Според Bloomberg бенчмаркът дори се оказва най-добре представящият се в света през третото тримесечие.
Ралито се дължи най-вече на закупените акции на националния оператор на тръбопроводи и терминали Ventspils Nafta на стойност 80 млн. долара. Акциите на компанията почти утроиха стойността си през месеца, след като най-големият независим търговец на петрол в света – Vitol, закупи 45 млн. акции, за да увеличи дела си до 93%.
25-членният индекс OMX Riga, в който теглото на Ventspils е 36%, се изстреля с 30% само за месец, след като през юли и август почти не помръдна.
На 10 септември книжата на Ventspils Nafta поскъпнаха със 73%. Това се случи само три дни преди дружеството да разкрие подробности относно сделката. Движението на акцията е най-голямото еднодневно в историята на компанията, но и накара регулаторите да започнат разследване.
Vitol планира да изкупи останалите акции във Ventspils и да делистне дружеството. Bloomberg пояснява, че Vitol контролира Ventspils чрез дъщерното си Euromin.
След пазара в Латвия вторият най-добре представящ се е този на Гърция. През септември основният индекс ASE се покачи с 4,81%, въпреки че стойността му е все още с една пета по-ниска в сравнение с края на 2014 г. На фона на новите избори, които затвърдиха управлението на СИРИЗА и готовността за изпълнение на третата спасителна програма, изглежда пазарът на южната ни съседка отново започна да привлича инвеститорите.
Топ 5 по ръстове допълват индексите в Словакия, Македония и Босна и Херцеговина. Сръбският BELEX е шестият, който изпраща месеца с повишение.
Макар и с лек спад от 0,23% фондовият пазар на северната ни съседка Румъния е един от останалите 13, които губят от стойността си през септември. Други 7 пазара бележат спадове в интервала 1-3%. След тях се нарежда SOFIX, който през септември се сви с 3,7%.
Топ 3 на най-зле представящите се индекси в региона на ЦИЕ през месеца оглавяват PFTS в Украйна, MICEX в Русия и PSE в Чехия със спадове, съответно – от 9%, 5,2% и 5,17%.
Както посочихме, първи по покачване от началото на годината е индексът на латвийския пазар, който отне почетното място на унгарския BUX. Той е вторият най-добре представящ се от старта на тази година с ръст от 25,6%. Топ пет в това сравнение формират SSI в Словакия (+21%), MICEX в Русия (+17,6%) и OMX Tallinn в Естония (+14,3%).


Ето какво ще е времето утре
Барселона и Реал Мадрид ще играят на по-малко от 500 км от Варна
„Музиката на Санремо“ идва във Варна на 21 август
Костадин Костадинов е рекордьор по изминати километри със служебен автомобил на НС
България остава в елита след победа над Чехия на Евро 2026 по водна топка във Варна
Meta премахна 750 000 профила на лица под 16 години в Австралия
Южна Корея отказва балистични ракети на Украйна главно заради конституцията си
Инжектирай с повишено внимание
АЕЦ на морето и още ПАВЕЦ: Как България да спаси енергетиката в климатична криза
Какво ще се случи с българският капиталов пазар с въвеждането на еврото
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Всеки може да бъде ударен: Руски дронове превърнаха Херсон в "човешко сафари"
Спипаха 18 нелегални мигранти на "Видин – Калафат"
Хиляди младежи в България членуват в радикални крайнодесни организации
Голям пожар гори на Халкидики, евакуираха селището Сивири
преди 10 години Защо пазарните "анализатори " у нас така упорито скриват равнището на Софикс преди кризата 2008 г и сега и къде са отишли от тогава другите страни, а къде сме ние, и имали по зле от нас, не в Европа , а в света? отговор Сигнализирай за неуместен коментар