IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Проактивните хора – изискване на новото време

Инвестицията в себе си е най-добрият начин човек да бъде конкурентен и адаптивен към променящата се среда

10:45 | 12.04.13 г. 4
Автор - снимка
Създател
Проактивните хора – изискване на новото време

Професорите ни са прави. Теорията е важна, без нея не може. Но е нужно още нещо. Ето тази проактивност. Проактивност да потърсим стаж, в който докато учим да прилагаме наученото и да правим грешките тогава. Всеки специалист греши, в началото повече, а след време все по-рядко. Защо да не натрупаме опит заедно с усвояването на теорията?

Проактивност да търсим възможности – къде бихме получили най-много и най-качествени съвети, да търсим обратна връзка за изпълнението си – било то в университета или на работното място, аз бих препоръчала – и на двете.

И въпреки бариерата, която липсващият професионален опит изгражда пред търсещите работа млади хора, напоследък медиите говорят за това, че за голяма част от работодателите най-ценното качество, което търсят у бъдещите служители, е именно желанието да се самоусъвършенстват и да бъдат проактивни.

Съвсем предсказуемо, първите реакции са свързани с намалените бюджети за развитие на човешките ресурси и идеята да се обединяват позиции на работното място с цел спестяване на пари.

Махан Таваколи, вицепрезидент на Dale Carnegie & Associates, Inc. по време на визитата си в България през декември 2012г. сподели на база дългогодишния си опит в мултинационална среда с развиването на хора и техния потенциал, че компаниите днес търсят именно служители, които носят със себе си желанието постоянно да учат и да се променят,  да търсят сами развитие и които не чакат външна намеса.

Дали обаче единствено намалените бюджети за отделите по човешки ресурси са причината? Може би не.

Какви са характеристиките на проактивните хора, които търсят сами да се усъвършенстват постоянно? Каква е тяхната мотивация за работа и какво ги прави толкова ценни?
Мотивацията им произхожда от потребностите, които хората имат. Изследователите на мотивацията за работа като Маслоу, Хърцбърг, Алдерфер, МакКлеланд поставят на последното, най-високо ниво в своите йерархии на човешките потребности тази за самоактуализацията, изразяваща се в стремеж към растеж и развитие.

Не всички хора я изпитват, много от хората не стигат до нея, задоволяват се с предходните нива, осигуряващи им сигурен, спокоен живот, приемственост от другите и интеграция в своите социални обкръжения.

Последна актуализация: 06:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 9 rate down comment 2
hidko
преди 11 години
За пореден път чета статия за това, как за да успеем трябва да сме проактивни и за пореден път ще дам мнението си по въпроса - не можем всички да сме проактивни, активни, предприемчиви, находчиви и тям подобни. Просот няма как да стане! Хората са различни и повечето от нас са инертни, неинициативни, некреативни и тям подобни. Хората не искат много, но искат достатъчно. Ако питате, повечето от нас ще отговорят - трябва им доход с който да си покриват режийните и да си позволят някоя и друга по-луксозна покупка, дали ще е телевизор, почивка, компютър и т.н. Което в крайна сметка, като изчислим, ще се получи около 2000лв чист доход на човек. А това са едни мижави 1000 евра! Айде брутно да го кажем - 1500евра. И това толкова много ли е? За мен не е. Никак даже. А колкото до по-малката част от нас, които искат повече - нека те да са проактивни. Защото нормално е, в нормалните държави, да получаваш доход в рамките на горепосочния. И всички непроактивни хора, могат да разчитат на това!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 7
Sakamano
преди 11 години
"Само да попитам, какво всъщност означава проактивен?"Означава досаден натегач. Поне в повечето случаи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 2
mapto
преди 11 години
Може да ти помогне да поставиш проактивен в контекста на реактивен и пасивен.Проактивните инициират неща, реактивните реагират на средата си, а пасивните просто я възприемат без да реагират. Предимството да инициираш е, че ти правиш първия ход - нещо като белите фигури при шаха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 4
Веско
преди 11 години
Само да попитам, какво всъщност означава проактивен? Нещо като професионално активен или пак активен, ама по друг начин?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още