Цената на петрола се устреми нагоре и отново прехвърли 100 долара за барел в часовете след редовната сесия на петролната борса в Ню Йорк днес.
Повод за това станаха сблъсъците между демонстранти и силите на реда в столицата на Иран – Техеран, във вторник. Те засилиха опасенията, че доставките на петрол от Близкия Изток и Северна Африка ще бъдат нарушени.
Иран е втория по големина производител на петрол в Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), след Саудитска Арабия. Страната е добивала 3,7 млн. барела средно на ден през февруари, показва проучване на Bloomberg.
Освен че повишиха цената на петрола, безредиците в Иран се отразиха и на водещият борсов индекс в Саудитска Арабия, който се понижи силно заради опасенията, че протестите могат да се пренесат и в Саудитска Арабия.
Междувременно бунтовниците срещу режима на Муамар Кадафи подновиха сблъсъците си със силите на реда, останали верни на либийския лидер.
Бързото развитие на събитията в Близкия Изток и в Северна Африка, където е съсредоточена голяма част от световните петролни запаси, вдигнаха с 5% цената на американския лек суров петрол през февруари и с над 11% цената на сорта на брент.
В днешната електронна търговия американският лек суров петрол се вдига с 0,5% до 100,15 долара за барел, след като вчера скочи с 2,7% до 99,63 долара за барел.
Петролът е поскъпнал с 26% през последните 12 месеца.
Брентът междувременно се търгува с повишение от 0,4% до 115,82 долара за барел, след като вчера цената му скочи с 3,2% до 115,42 долара за барел.
Цената на брента е най-високата от август 2008 г., а на американският лек суров петрол – от септември 2008 г.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък