Руската компания Газпром Нефт обяви, че е приключила сделка по участието си в проект за разработването на 4 блока в кубинския шелф, съобщи РИА Новости.
„На 29 юли 2011 г. Газпром Нефт, кубинската национална петролна компания Cubapetroleo и малайзийската национална петролна компания Petronas подписаха допълнение към споразумението за разпределяне на продукцията от 4 блока в изключителната икономическа зона на Република Куба в Мексиканския залив“, се посочва в съобщението.
Според документа Газпром Нефт става пълноправен участник в споразумението за разпределяне на продукцията, получавайки 30% в проекта, а Petronas запазва останалите 70%.
В началото на юли след получаване на одобрение от съответните кубински държавни органи Газпром Нефт и Petronas подписаха документ за преотстъпване на дял в проекта.
В съобщението е цитиран изпълнителния директор на Газпром Нефт Александър Дюков, според когото сътрудничеството с Petronas ще позволи на руската компания „да развие своя компетентност в усвояването на морските дълбоководни находища“ и „да разшири опита си за участие в проекти извън руските граници“.
През 2020 г. Газпром Нефт планира да добива „около 10%“ от общия обем въглеводороди в чужбина.
Споразумението за разпределяне на продукцията предвижда провеждането на геолого-проучвателни дейности и при откриване на достатъчни запаси от въглеводороди – добив на петрол.
Споразумението между Petronas и кубинското правителство бе подписано през 2006 г.
През октомври 2010 г. Газпром Нефт и малайзийската компания подписаха споразумение за преотстъпване на дял и основни принципи на съвместната дейност.
Финансирането на проекта ще става пропорционално на дела на участващите страни.
След резултатите от първата сонда партньорите ще вземат решение за по-нататъшните действия по проекта.
Секретарят на консултативния комитет за изключителната икономическа зона на Куба в Мексиканския залив Мануел Мареро отбеляза, че присъствието на Газпром Нефт във водите на кубинската икономическа зона е „много важно“.
„Надяваме се, че след като заедно с Petronas бъде открито първото (находище), у Газпром Нефт ще се появи апетит и тя ще започне да обсъжда с Cubapetroleo нови блокове в зони, които са все още недостъпни за чуждестранните компании“, каза Мареро.
Той очаква сондирането да започне още в началото на 2012 г.


Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Елхите във Варна вървят от 30 до 300 лева
Във Варна ще се проведе последното за годината събитие за събиране на стотинки
Почина един от най-популярните японски актьори
Радев отличи огнеборци и доброволци, участвали в овладяването на пожари през лятото
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Noventiq ускорява AI трансформацията в бизнеса с Microsoft Copilot и нова експертна специализация
Еврозоната бележи по-силен ръст от очакваното благодарение на вътрешното търсене
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Уран във водата на Харманли, жителите ще разчитат на водоноски
Мъж е в болница след побой от 73-годишен в Казанлък