IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Германия прибира златните си резерви

Решението на Берлин да изтегли злато от Федералния резерв в Ню Йорк и френската централна банка предизвика диспут за доверието между централните банки

10:00 | 16.01.13 г. 46
Автор - снимка
Редактор
Германия прибира златните си резерви

Вторият най-голям притежател на златни резерви в света – Германия, планира да изтегли част от златото, което съхранява в Ню Йорк и Париж. Този ход вероятно е белег за разрушаването на доверието между основните централни банки, пише CNBC.

Вчера германският в. Handelsblatt съобщи, че Берлин планира да репатрира част от златните си резерви, съхранявани във Федералния резерв на Ню Йорк и френската централна банка. По-късно Bundesbank потвърди информацията.

Германия притежава близо 3 400 тона злато, което се оценяваше на 177 млрд. долара към края на декември, според данни на германската централна банка. По-голямата част от резервите Берлин държи в чужбина още от времето на Студената война заради опасенията от нападение на Съветския съюз над Западна Германия.

Новината, че Германия иска да си прибере част от златните резерви причини смут, а управляващият директор на PIMCO Бил Грос коментира в Twitter: “Твърди се, че Германия изтегля злато от Ню Йорк и Париж към Франкфурт. Централните банки не си вярват?”

За ситуацията може обаче да има далеч по-прозаично обяснение – одит. Още миналата година Берлин изтегли злато, съхранявано в британската централна банка, за да провери състоянието му.

Рик Спуунър, главен пазарен анализатор в CMC Markets, Сидни, посочи, че все още не е сигурно дали решението отразява липсата на доверие между централните банки, но много от пазарните участници ще го приемат точно по този начин. “Изводът е, че ако САЩ изпаднат в истинска дългова криза, германските власти ще се чувстват малко повече уверени, ако активите им са си у дома”, допълни той.

Фискалните проблеми на САЩ остават във фокуса на инвеститорите, тъй като се очаква Вашингтон да достигне тавана на дълга към края на февруари – началото на март. Намирането на път към подобряването на устойчивостта на американския дълг обаче също остава предизвикателство за политиците, което оказва сериозен натиск върху доверието.

“С изтеглянето на резервите Bundesbank се опитва да внуши увереност на германския потребител в нейната солидност”, коментира старши валутният стратег на Societe Generale Себастиан Гали. “В момента това е знак, че системата е на път да се разпадне, че доверието е по-ниско повсеместно”, допълни той.

Анализаторите обаче не очакват незабавна реакция на пазарите на злато и валута на новината. “За пазара на злато няма никаква разлика в общото търсене и предлагане. Все пак германската централна банка е собственик на това злато, без значение къде се намира то”, коментира Спуунър.

За някои експерти въпросът не е толкова дали Германия ще премести своите златни резерви, а дали ще продава злато след това. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:25 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

31
rate up comment 2 rate down comment 0
0pk
преди 11 години
Както има професионални домоуправители, така ще се намерят и професионални мениджърски екипи. Кой и как ще ги избере - има си измислени процедури които ще се спазват. Достатъчно е назначените да носят солидна финансова отговорност при злоупотреби и да подлежат на постоянен контрол. А крайния резултат ще е повече от ясен - печалбата остава в бюджета а не отива извън страната.От друга страна си прав - тарикатите винаги ще намерят начин да се облагодетелстват за сметка на други. Но поне ще са родни тарикати...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 7 rate down comment 0
Biso
преди 11 години
По мое скромно мнение аз не виждам държавата ( политическите сили ) да се справя особенно добре със собственото си управление! Даже бих казал, че се справя лошо!И кой ще избере този "частен мениджърски екип"? Ще го изберат същите политици, които и сега пречупват всичко през призмата на личния си и партиен интерес! Тъжно, но истина!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 9 rate down comment 0
0pk
преди 11 години
Аз не мога да разбера едно - шом не очакваме от държавата да се справи с успешното функциониране на едно предприятие, защо очакваме че ще се справя добре със собственото си функциониране? По същата логика, ми да дадем държавата на концесия на щатите например, а???Не е ли по-добре, вместо да се дава на концесия цялото предприятие, да се организира един конкурс за частен мениджърски екип на заплата, който успешно да управлява държавното предприятие? Пък държавните органи да си им правят проверки през 3-4 месеца. Така печалбите ще си отиват в държавната хазна, а мениджърите няма да са чужденци с по 6 цифрени заплати.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 6 rate down comment 1
Biso
преди 11 години
Челопеч Майнинг добива годишно злато и сребро за около 200 милиона лв. по днешни цени. От тази цифра трябва да се извадят разходите и да остане печалба. Само през последните 3 - 4 години са вложени около 160 милона лв. за модернициране на производствените процеси.Не виждам как могат да "откраднат" 75 милиарда лв. за десетината години, през който екплоатират находището!И за 100 години добив при сегашни цени няма да добият злато и сребро за повече от 20 - 24 милиарда лв., като от тази сума трябва да се извадят разходите!Може би мнението на Експерта е било, че доказаните златни и сребърни залежите в находище Челопеч се оценяват са за 75 милиарда лв..Но едно е да имаш доказани залежи, други е да организираш добив, трето е да управляваш целия процес, и четвърто и съвсем отделно е от едно находище, пък било и златно да забогатее цялата нация!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 10 rate down comment 1
0pk
преди 11 години
Императоров, айде излизай с програма и те те турим Дуче. Ама първо на врата те ти турим една тротилова вързанка, че ко не станем швейцария да моем да тиснем копчето :-]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 7 rate down comment 4
Императорът
преди 11 години
Ако ме турите Дуче - ще станем Швейцария на Балканите,че и повече. Аз имам програма, която да осигури това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 7 rate down comment 0
deant
преди 11 години
Грешиш колега, точно Императора го каза, заедно с много други неща. От политиците не очаквай да го кажат и направят, защото те не представляват интереса на народа, а нечии чужд далеч на запад. То е вече очевадно. Таковал сам ги всички, аз няма да гласувам, защото всички "алтернативи" водят един и същи край.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 14 rate down comment 2
Biso
преди 11 години
Преди 20 години политиците казваха, че за 5 години ще станем Швейцария на балканите! Сега като Ви слушам си спомням онези години! Ех еуфория, ех надежди, ех светло бъдеще! Но никой не каза, че трябва визия за развитие, много работа, кръв, пот и сълзи за да станем богат народ и процъфтяваща нация! Моето усещане е, че народонаселението чака някой друг да свърши работата, някой друг да пролее кръв и сълзи и някой друг да се поизпоти! След това държавата да го обложи хубаво с данъци, та и неучаствалите да намажат! Ех манталитет!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 8 rate down comment 0
hellwitch
преди 11 години
Голяма част от икономическата структура на Европа е направено след 2-рата световна война именно с цел избягване на възможност за следващ подобен конфликт. Разбира се крайната мярка в тази насока е разделението на Германия на по слаби държави. Обаче след падането на стената Германия отново е най-голямата европейска икономика с огромна индустрия и почти без ресурси и храни. Т.е. като се изключи национализма(нацизма) немците и в момента имат същите доводи, с които започнаха две световни войни - огромната им зависимост от вноса на храни и ресурси и като бонус липсата на контрол върху търговските пътища. Точно затова е и ЕС и субсидиите за земеделие - чрез тях се гарантират евтини храни и достъп до търговските пътища чрез общия пазар(ЕС).Та тези немски златни резерви извън Германия са друг подобен инструмент за обвързване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 1
Императорът
преди 11 години
Орков - тия цифри не съм ги измислил аз, каза ги специалист, на който може да се вярва. Дори той каза 55 МБ в зелено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още