През последните няколко дни се появиха сведения, че Русия увеличава златните си резерви за шести пореден месец през септември. С повишението от 37,2 метрични тона, оценявани на 1,5 млрд. долара, запасите на страната растат до 1 149 тона.
Но какво означава това? Къде стои Русия спрямо другите водещи световни икономики?
До момента Съединените щати притежават най-много злато – 8 133 тона. Германия има около 3 384 тона, докато златните резерви на Великобритания възлизат на 310 тона.
Интересно е и че златото съставлява 10% от общите резерви на Русия, докато в САЩ този дял е 71%.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.


Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
преди 11 години цитат: "Но сривът е започнал през 1965 г., когато Де Гол е поискал замяна със злато на всички долари във Франция - 1.5 млрд. в този момент. Така не може, ние сме съюзници в НАТО, отговорили от Вашингтон. Добре тогава, вече няма да сме съюзници, за да не ви смущава този факт, репликирал големият французин. И наистина през тази година Франция напуска военната част от НАТО. 35 хиляди американски военнослужащи са принудени да напуснат Франция, 189 венновременни бази са опразнени.Ерхард на глас порицава Де Гол, но под сурдинка казва на американците същото като него: "Обменете ми в злато доларите, които има в момента в ГФР, нали сме съюзници". Стреснати от твърдостта на Де Гол американците започват да изплащат в злато германските долари. Златните им запаси намаляват драстично в този период. До момента, в който са принудени да обяват официално, че доларът вече няма твърдо покритие." Без коментар ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години По-интересното е, че две от посочените държави всъщност нямат посочените златни резерви. Едната държава е Германия. както стана ясно, германците направиха опит да си приберат златото от САЩ, но получиха комбинация от 3 пръста. Сега имат злато, ама само на хартия. От това, обаче, следва и извода, че САЩ също нямат никакво злато. Изобщо... правете си сметката... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Интересното е, че реално 8 държави държат голяма част от златните резерви на света. Не е голяма бройка спрямо около 220 държави признати от ООН.Индия, Бразилия и т.н. явно смятат, че доларите са доста по добри като резерв спрямо златото.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Друг източник показва за Китай около 4000 тона. Вече не знаем на кого и на какво да вярваме. Блумърг какво казва по въпроса? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Като купуваш долари, купуваш и златните резерви на САЩ :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години "Интересно е и че златото съставлява 10% от общите резерви на Русия, докато в САЩ този дял е 71%." Ами съвсем обяснимо е - голяма част от външните резерви (foreign-exchange reserves) на Русия, Китай и другите страни са в долари. Докато за САЩ доларите не са външен резерв, а няма много смисъл да пазят резерви в рубли, юани и други подобни валути затова резервите им са в злато. отговор Сигнализирай за неуместен коментар