Централните банки закупиха злато за 118 тона нетно през второто тримесечие на 2014 г. Това е ръст от 28% на годишна база, разкриват последните данни на Световния съвет по златото.
През май тази година Европейската централна банка и други централни банки на Стария континент подписаха четвъртото Споразумение на централните банки за златото.
По силата на споразумението финансовите институции заявяват, че „към този момент нямат планове да продават значителни количества злато“. Срокът му е пет години, като започва да тече от септември 2014 г.
Разбивка по страни показва, че Русия увеличава рязко запасите си в сравнение с февруари 2014 г., като се изкачва с две места в класацията.
Общият размер на златните резерви в световен мащаб възлиза на 31 812 тона, показват данните на Световния съвет по златото.
Кои са десетте страни с най-големи златни резерви и къде се намира България – вижте в галерията.


Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"


преди 11 години така е, но не ми се вярваше един грам да покрива 2 бона. искаше ми се да са два лева и да ги купувам, купувам... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Може би, кой знае, отговорът да е:JPMorgan 1913: Само златото е пари. Всичко друго е кредит.Ако имаш право да създаваш от въздуха кредит и има кой да го взема, то какъв е проблема. Е трябва и обезпечение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години 40 тона са 40 хиляди килограма или 40 милиона грама. Сбъркал си с *1000 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ами нали така правим и с "парите" си. Даваме ги на банките да ни ги пазаят и "умножават", а ние от време им правим "одит" като си проверяваме сметките!Вярно е, че ако съотвеният "пазител" изпадне в неплатежоспособност по някаква причина, далите "пари" ... пият по една студена вода. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години еми именно иначе не се "продава", а само се дава да ти го "пазят" и после щи го "върнат", ако искаш дай и аз щи пазя едни 100 бона и ше идваш чат пат на одит .. после като ги похарча от там дет викаш ше дойдат проблемите .. :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ето бе и за минусчията да види, на всички държави показват едни и същи кюлчета, нали все е жълто и все блести ... :))Austria seeks audit of its Bank of England held goldhttp://***.mineweb.com/mineweb/content/en/mineweb-gold-news?oid=242456&sn=Detail - и те тука също една извадка .. :))-- In the U.S. there have been calls in Congress notably by former U.S. representative Ron Paul that the U.S. Feds gold reserves should be properly audited. But so far this has been resisted. --- отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Златото не се продава ,а се дава на лизинг от централните банки. Така продължава да се води в балнсите им като налично и същевременно носи някакъв доход. Собственикът му може да го "продаде" винаги, като вземе съответната.валута срещу него. Проблемите идват когато се поиска физическото злато - пример Германия, която не може да си прибере 300 т. злато - част от това, което държи във FED. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години ами ако са прехвърлени там, то значи нямаме нищо, те англичаните са продали и на Австрииците златото та камо ли нашето :)) май май всичко е в Китай ..:)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Китай не е обявявал златните си резерви от 2009 г., откогато са и цитираните 1000 и нещо тона. Анализатори изчисляват по косвени данни, че към момента може би златните им резерви са около 4000 т. България преди години беше на 37 място по абсолютни златни резерви с 39.8 т., но от тогава много държави купуваха и сега е паднала до 50 място.Не знам къде са златните ни резерви сега. Преди години 20 т май бяха прехвърлени в Лондон като обезпечение след фалита ни.Ако някой знае нещо нека сподели. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години 40 тона са 40 млрд.грама. При кръгло 80 млрд. БВП това прави по два лева за грам. Чудя се да се радвам ли и да купувам левове ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар