IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Задава ли се газова ценова война?

Предвид вълната от доставки на американски втечнен природен газ Газпром може да възприеме стратегията на Саудитска Арабия на петролния пазар

15:59 | 03.02.16 г. 26
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Възможно ли е Газпром да започва ценова война на глобалния газов пазар?

Предвид перспективата вълна от доставки на американски втечнен природен газ (LNG) да удари пазара по-късно тази година, енергийните инвеститори се страхуват, че руският държавен газов гигант може да приеме същата стратегия на газовия пазар като тази на Саудитска Арабия на петролния, коментира Financial Times.

На пръв поглед изглежда сякаш газова ценова война е последното нещо, от което Русия, вече замаяна от влиянието на ниските цени на петрола, се нуждае.

Анализаторите обаче казват, че подобна стратегия може да е икономически оправдана за Газпром. Ниските вече цени на европейския газов пазар означават, че той може сравнително лесно да свали цените до ниво, на което доставките на втечнен природен газ от САЩ ще бъдат непечеливши. А по този начин компанията ще защити пазарния си дял в региона, който формира по-голямата част от печалбата ѝ.

Подобен ход би имал значителни последствия за глобалните енергийни пазари. Пълноправна ценова война на европейския газов пазар ще предизвика верижна реакция сред други региони и суровини – от австралийския втечнен природен газ до колумбийските въглища, както и ще заплаши жизнеспособността на зараждащата се LNG индустрия в САЩ.

„Защо би отстъпил пазарен дял на производител с по-високи разходи?“, казва Джеймс Хендерсън, специалист по руски петрол и газ в Oxford Institute for Energy Studies (OIES). „Ако бях инвеститор в американски втечнен природен газ, щях да съм притеснен“.

Аргументът в полза на ценова война е простичък.

Точно както Саудитска Арабия е основна причина за колебанията на световния петролен пазар заради способността си да вдига производството си при нужда, Газпром е основният притежател на свободен капацитет на глобалния газов пазар.

Според мениджърите на Газпром компанията притежава около 100 млрд. куб. м свободен производствен капацитет, който се дължи до голяма степен на инвестициите, направени на базата на предположения за бъдещото търсене на газ. Това е равно на почти една четвърт от производството на компанията и около 3% от световния добив.

И точно както Саудитска Арабия се изнерви от перспективата американските шистови петролни производители да отнемат част от пазарния ѝ дял, така и Газпром е изправен пред подобна възможност на газовия пазар. Напливът от евтин газ от американската шистова революция предизвика вълна от американски LNG проекти през последните години. Първите доставки от втечнен природен газ от САЩ бяха направени през януари, а общият износен капацитет в процес на изграждане е равен на две трети от износа на Газпром към Европа.

Накрая, точно както Саудитска Арабия по отношение на петрола, така и Газпром е един от газовите производители с най-ниски разходи. Според изчисленията на Хендерсън от OIES, разходите на Газпром за доставка на газ към Германия възлизат на 3,5 долара на млн. брит. терм. единици. За разлика от него американските LNG доставки струват 4,3 долара на млн. брит. терм. единици, въпреки че американските газови цени в момента са на 16-годишен минимум.

Последна актуализация: 03:21 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 8 rate down comment 7
supertrader
преди 8 години
Няма шанс за повишение, ще има още и още намаления.На Путин не му трябва да продава петрол и газ, той има Крим и "спечели" войната в Украйна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 10 rate down comment 11
Internet
преди 8 години
С шепи ли ще карат този газ в Европа? Смешници!!!Тези доставки - ако въобще ги има, няма да могат да компенсират само загубата на нефтените и на газовите находища в Северно море, които си отиват непрекъснато.Смешки.Затова и днес Австрия се присъедини към Северен поток2
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 9
Mesoiadess
преди 8 години
Инвестициите в газопроводи вече са направени и те са си избили отдавна цената . Съвсем друго обаче са втечнените газове . Там някой май ще вее бялото знаме .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 5
nobel
преди 8 години
Като ти гледам коментарите и се убеждавам, че за 26 години демокрация най-голямото ни постижение е че сме се върнали към времето на вестник Работническо дело, когато всяко второ изречение задължително съдържаше думичката "Ще". Както по времето на развития социализъм, така и сега всичко хубаво, което има да се случва все е в бъдещето. Това бъдеще за сега не идва и не идва. А какво пречеше всичко, за което говориш с думичката "ще" да се е случило до сега? Възможности ли нямаше, годините ли не ни стигнаха? КОЛКО ЩЕ ТРЯБВА ДА ЧАКАМЕ ОЩЕ. Защото за теб съм сигурен, че и след 10 години пак ще си пишеш точно същите коментари и НИЩО ОСОБЕНО НЯМА ДА СЕ Е СЛУЧИЛО.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 13 rate down comment 14
ing5rov
преди 8 години
Танкерните доставки на американски шистак дълго време още само ще думкат тъпана на пропагандата...единствения сериозен и утвърден доставчик на газ в момента е Русия...колкото и да не се харесва на някого. Пък като не щете газ има и дърва , ама са в Сибир...както казва Путин !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 17 rate down comment 13
Сараф
преди 8 години
Простичко казано Путин е заклещен в ъгъла от СА и САЩ дори и цените на петрола да се повишат.Чудесна новина за ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 2
data
преди 8 години
Транспортирането на газ от далечния север до Европа също не е евтино начинание
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 7
lyusien
преди 8 години
До 7 Нали точно това правят в момента Усилено се строят терминали по двата бряга на америка Усилено се строят танкери за втечнен и компресиран газ в Австралия Япония Ю Корея и Великобритания и С А Щ За да увеличават капацитета си Газпром трябва да строи нови газопроводи на дълги растояния които също струват много пари Цените на втечнения газ и този по газопроводи е приблизително равен както бе написано в статията
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 8
albobo76
преди 8 години
Грешеш колега, шистовият газ е много по-скъп от конвенционалния. Второ, за да се транспортира с танкери трябва да се втечни, отново много скъпа операция и трето, при разтоварването трябва отново да се газифицира. Всичко това изисква терминали за втечняване в САЩ, терминали за газифициране в Европа и доста на брой танкери газовози, които все още не са построени. Накратко става дума за стотици милиарди долари инвестиции, още преди първият газ да дойде от САЩ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 5
lyusien
преди 8 години
До 3 и 5Засягани Ако американците започнат по масирано да доставят втечнен аз до атлантическото краибрежие на европа то на руснаците ще останат по големи количества свободен газ и те ще бъдат принудени да свалят цените за да могат да го продават Тази година след като бъдат доставени танкерите за втечнен газ доставките ще нарастнат значително Първите количества втечнен американски газ бяха доставени в края на миналата година на терминал в Литва
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още