Президентът на Еквадор Рафаел Кореа изрази надежда, че страните от ОПЕК ще постигнат споразумение за стабилизиране на петролния пазар на предстоящата среща в Алжир, съобщи Ройтерс. Кореа предупреди, че би имало сериозни рискове, ако не се постигне споразумение.
Членките на ОПЕК ще проведат неформални разговори между 26 и 28 септември.
„Тази среща се провежда по други причини, но всички страни от ОПЕК ще са там, така че се надяваме да постигнем споразумение за стабилизиране на петролния пазар“, каза еквадорският президент в седмичното си обръщение по телевизията. „В противен случай последиците може да бъдат много сериозни, може да се стигне до дезинтеграция в ОПЕК. Дори има риск вътрешните диспути в картела да доведат отново до спад в цените“, предупреждава Кореа.
Еквадор подкрепя позицията на своя идеологически сътрудник Венецуела, че големите производителки трябва да замразят добива, за да ограничат излишното предлагане и да подкрепят цените.
В петък обаче цените рязко се понижиха, след като Саудитска Арабия заяви, че не очаква постигане на сделка.
Еквадор е най-малката членка в ОПЕК и изпитва сериозни затруднения заради ниските цени. Правителството беше принудено да търси нови източници на финансиране и да понижи публичните инвестиции.
Още новини и анализи за петролния пазар четете тук.


Съдът на ЕС опровергава информация за допусната жалба срещу влизането ни в Еврозоната
Ограничават движението на автомобили във Варна през почивните дни заради два мача
Фратрия завърши годината с победа
Връчиха наградите „Доброволец на годината“ във Варна
19-годишен шофьор кара с 300 км/ч в София (ВИДЕО)
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
EV стигат точка на необратимост през 2026, Европа и Китай ще се интегрират
САЩ: Европа рискува да бъде заличена, ако не се промени
Българската икономика нараства стабилно през третото тримесечие на 2025 г.
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Кийт Ърбан съжалява за развода си с Никол Кидман – чувства, че е сгрешил
Излезе на бял свят бижуто с форма на яйце на Фаберже, глътнато от крадец
Удареният от Украйна кораб KAIROS е заседнал край Ахтопол
Сиярто: Въпреки отричанията, в Украйна се извършва принудителна военна служба
Европрокуратурата разследва измама за 13 млн. евро у нас, извършени са над 80 обиска