Петролът започва седмицата с по-ниски цени, след като американските компании за първи път през тази година увеличиха сондажната си активност, което е сигнал, че производството на суров петрол може да нарасне още повече, съобщава Ройтерс. В същото време Китай, вторият по големина потребител на петрол в света, съобщи за допълнителни признаци на икономически спад.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI поевтиняват с 1,32% до 52,98 долара за барел. Сортът Брент отчита спад в цената си с 1,18% до 60,91 долара за барел.
Производството на петрол в САЩ, което в края на миналата година достигна до рекордните 11,9 млн. барела на ден, натежава върху петролните пазари, коментират трейдъри.
Сигнализирайки, че производството може да се увеличи още повече, от американската енергийна компания Baker Hughes съобщиха, че през миналата седмица работещите сондажни съоражения са нараснали с 10 до 862.
Но освен доставките на петрол ключов въпрос за тази година е и растежът на търсенето.
Потреблението на петрол непрекъснато се увеличава, като вероятно за първи път през 2019 г. то ще достигне средно над 100 млн. барела на ден, най-вече заради Китай.
Въпреки това икономическото забавяне на фона на търговския спор между Вашингтон и Пекин се отразява на очакванията за растежа на търсенето.
Печалбата на китайските индустриални фирми се свива за втори пореден месец през декември на фона на слаба производствена активност, оказвайки все по-голям натиск върху втората по големина икономика в света, която отчете най-бавния темп на растеж през миналата година от 1990 г. насам.
Китай се опитва да спре забавянето с агресивни фискални стимули. Но така или иначе има опасения, че тези мерки може да нямат желания ефект, тъй като икономиката на Китай вече е натоварена с огромен дълг, а някои от по-големите държавни разходи могат имат малък реален ефект.
Увеличеното производство в САЩ и глобалното икономическо забавяне обаче намаляват перспективите за цените на петрола.
„Очакваме цените на суровия петрол в САЩ да варират между 50 и 60 долара за барел през 2019 г. и с около 10 долара повече за барел при сорта Брент“, заявиха от Tortoise Capital Advisors в прогнозата си за пазара на петрол през 2019 г.
От Tortoise Capital Advisors обаче смятат, че цената на петрола ще бъде подкрепена над 50 долара за барел, тъй като е ясно, че Саудитска Арабия няма да е склонна да приеме толкова ниски нива.
На стоковите пазари златото поскъпва с 0,21% до 1307 долара за тройунция, задържайки се около седеммесечния си връх. Среброто повишава цената си с 0,52%, докато медта и платината поевтиняват съответно с 0,60% и 0,26%.
Доларовият индекс, измерващ силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, остава стабилен на ниво от 95,80 пункта. Доларът поевтинява с 0,17% спрямо йената до 109,36 йени. Австралийският долар поскъпва с 0,08% до 0,7185 долара.
* Информацията е актуална към 9:24 часа


Какво време ни очаква в събота?
Затварят за кратко ул. „Вълноломна“ в неделя
40 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
DARA, Орлин Павлов и любими варненски изпълнители ще пеят на празника на Варна
БАБХ и ДАНС иззеха 115 кг и 527 литра опасни и забранени продукти за растителна защита
AI създаде нови вируси, способни да се размножават в лаборатория
Седмицата в развитие: Мигрантска криза, силни отчети и нов космически център
Пазарът на труда у нас се охлажда, хората намират по-трудно нова работа
Хибрид, основно от Китай: Какво купуват европейците в последните 6 месеца част 2
Битката за AI музиката: артисти отказват песните им да обучават алгоритми
Toyota Land Cruiser на 999 999 километра търси нов собственик
Защо новите коли остават по-хладни в жегата
Автомобил потъна под земята по време на движение
Каравана елиминира най-големия недостатък на електромобилите
Mercedes-AMG GT53 4-Door Coupe имитира бензинов двигател
МВР предупреждава за измамни схеми с родопски села и мними лечители
Защо някои хора са като магнит за комарите, а други се разминават с ухапванията им?
14-годишен от Перник е насилникът над момчето от Радомир
Времето утре: Жега до 38°, но на места ще превали и разхлади