Поне до края на тази година, а може би и през следващата, предлагането на петрол ще доминира над търсенето. Това прогнозира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria финансовият анализатор Николай Ваньов.
Основната причина за отрицателните цени на петрола, според него, е нарастване на предлагането, съпроводено с голям спад в търсенето.
"Складов капацитет липсва, а много от купувачите, особено тези с цел хеджиране, трябваше да посочат къде да се извърши доставка. Те бяха принудени да направят бърза разпродажба на позициите си и затова се стигна до високите цени", посочи той.
Ще има ли картелиране
Ваньов смята, че при фючърсите през юли с доставка през август “няма да видим чак такива дълбоки ценови несъответствия".
По думите на финансовия анализатор ясно се вижда желанието на ОПЕК+ да "изтика" щатските шистови производители от пазара.
"Американският президент Доналд Тръмп пък се старае да запази позициите и работните места в страната, поясни той. - Когато всички неизвестни от уравнението се премахнат, американският потребител ще плати за спасяването на собствената шистова индустрия. Европа може да се окаже печеливша от това."
Николай Ваньов е убеден, че всеки опит за картелиране на пазара води до проблеми.
Отражение на срива върху цените в България
"Очакваме поевтиняване на горивата у нас, макар че още не го виждаме. Ние сме зависими от цената на руския сорт петрол Urals", напомни финансовият анализатор.
Николай Ваньов обясни, че стабилност на петролните пазари може да очакваме тогава, когато видим признаци за излизане от икономическия блокаж заради пандемията от коронавируса.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам
Как да изградим увереност?
Джорджина Родригес показа пищни извивки в голяма модна кампания за бельо
преди 6 години Аз се чудя сорта нефт "Urals" да няма злато в него. А относно цената на нефта като цяло само да навлязат електромобилите и да видиш чудо. Естествено, не и в България. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години до 05.2022 отговор Сигнализирай за неуместен коментар