IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Студена зима може да доведе до енергийни блокади в Европа

Газохранилищата в Европа са пълни на около 77%, доста под обичайното ниво през този период от годината

11:12 | 25.10.21 г. 15
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Как страните могат да блокират износа?

ЕС има т. нар. „принципи за солидарност“, които трябва да предотвратяват възможността някоя страна да блокира износа на ток или газ и така да остави друга без енергия, особено що се отнася до доставки за домакинствата.

„Колкото и изкушаващо да изглежда, страните членки на ЕС няма да могат да спират газовите доставки за изпитващи затруднения съседи, ако те спазват регулациите в съюза“, казва Фарина.

Системата обаче никога не е била изпробвана в енергийна криза.

„На практика ще бъде извънредно трудно“, отбелязва Тиери Брос, бивш енергиен трейдър, който сега е професор в Парижкия институт по политически изследвания. „Страните членки ще започнат да спорят. Германия е най-силно застрашена от нарушаване на доставките тази зима, защото използва много енергия, а газохранилищата ѝ са доста празни. Не мисля, че испанците, французите, поляците ще са особено склонни да ѝ помогнат“, допълва той.

Електроенергийните оператори твърдят, че имат право да спрат или пренасочват енергийни потоци, ако нямат достатъчно електрическа енергия за собствената си мрежа. Или решението може да дойде от правителствата.

“Когато са изправени пред истинска криза и перспективата за спиране на тока, напълно осъществимо е политиците да решат да замразят износа, за да защитят своите избиратели. За да стане това, трябва да се стигне до едновременни кризи на доставките на редица взаимосвързани пазари“, казва Бенджамин Коли, ръководител на компанията Aurora Energy Research.

При друг сценарий енергийните потоци може да не бъдат блокирани, а вместо това да бъдат пренасочени от по-бедни към по-богати страни като Германия, които могат да се справят с по-високите цени.

„Това е по-вероятно от активно блокиране“, смята Антъни Фрогат, изследовател в Chatham House в Лондон.

Какви са негативите от спирането на кранчетата?

Всяка страна, която спре потоците, ще се раздели с приходите си от износ и транзитните такси. Финансовите загуби може да са сериозни. Но правителствата може да решат, че те си заслужават в сравнение с политическите последици, ако собствените им граждани останат без светлина и топлина.

Brexit променя ли нещата?

След излизането си от ЕС Великобритания вече не е длъжна да спазва принципите за солидарност. От правна гледна точка това улеснява Лондон да намали износа си на енергия за блока. Но страната е нетен вносител и получава голяма част от газа и електрическата си енергия от ЕС.

„Brexit излага Великобритания на по-голям риск да остане блокирана, ако страните членки на ЕС използват енергията като инструмент за преговори или преживеят остър недостиг тази зима“, казва Фарина.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:12 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 1 rate down comment 0
doba
преди 2 години
Стоян Петров, малко си противоречиш в коментара. Промените в дългосрочните договори са по БГ инициатива, не на Газпром.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 1
Императорът
преди 2 години
Зелков - ето истината за трагическият крах на зеленашеската енергия. Що ли ми се струва, че тая зима ще има зеленаши - люляни по стълбовете?https://***.youtube.com/watch?v=Rpm3NiFlC5Y
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 1
Императорът
преди 2 години
Стоенчик, *** - несериозната фирма си изпълнява договорите... дори с тия, дето я оплюват. Газпром няма да остави на студено руснаците, за да спасява изнежените дирници на водените от обезумели чиновници еврогe-йтаци. А това че ти всяка нощ сънуваш Вова Путин как те дебне изотзад, си е лично твой медицински проблем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 2 години
Да, това ви чака - ще произвеждате с оня отдолу естествени торове на воля, и газове ще произвеждате. Само да има какво да ядете . . . ;) :lol: Продължавайте да се правите на много умни и да се дървите на руснаците и на китайците и ще се научите да правите много неща, които не се правят в интернет . . . ;) :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 2 години
Тъй ли, пък аз не знаех. Ами нали в момента действа дългосрочен договор, но Бойко Борисов промени формулата за изчисляване на цената. Ами нали съгласно дългосрочен договор газпром ни дължеше такси за Трансбалканския поток над 2 000 000 000 лева до 2030 г, независимо дали транзитира по него или не. Бойко Бориссов изтри тези 2 000 000 000 лева. Нали имахме дългосрочен договор с фиксирана цена с газпром и Р.овч. го прекрати 4 години преди изтичането му, като по този начин изгубихме други над 2 000 000 000 лева. Сергей Станишев ги изгуби. Та извода е един - дългосрочните договори се спазват, само когато са изгодни на газпром. путин иска да ни принуди задължително да му купуваме газта 15-25 години. Добре, но някой знае ли колко ще харчим след 5? Карбоновите данъци тепърва предстоят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 1
doba
преди 2 години
Подписваш дългосрочен договор на твърда(фиксирана) цена - получаваш по нея. Купуваш на спот пазара - плащаш - понякога по-малко, понякога повече. Теменужка(и чичко Бойко) се биеше в гърдите, че ни е изкарала от зависимостта, ама...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 2 години
Хич та няма. Само да обясниш, защо газпром продава на гаермания и австрия по 250$ за 1000 куб метра, а на България по 1250$(примерно)? И всеки човек виждайки това ако не каже eбeмтимaйkaтaгазпроме, ами не е българин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 4
zelka007
преди 2 години
безродна душица търкала с лакти бюрата цел живот нема как да знае , че азотни торове , част от многото торове които се използват с различни цели , е имало много преди да започне производството на амоняк ... дори ги има като находища и се добиват по стандартен начин и продължават да се добиват и използват ... ама да се грухти в екстаз синхронно със саша милер си е престижно занимание ... :))) ... поляците показаха ли простa тройна комбинация с преобладаващ среден на рассияните ... ?! ... показаха ... помпят ли си сами газ ... ?! ... помпят си ... газопровод изтеглиха ли ... ?! ... изтеглиха си ... терминали имат ли ... ?! ... имат ... нови строят ли ... ?! ... строят ... договори с украйна и литва сключиха ли ... ?! ... сключиха ... строят си интерконектори с тях ... газта скъпа ли е в полша ... ?! ... ми не е . даже е по-евтина от някои държави с тръби от рассията ... :))) ... доста е очевадно как трябва да се постъпва с рассияните . немците да си сърбат попарата . французи и турци що почти не купуват от рассияните , навъпреки че зануленият им го кара на крака ... ?! ... юрнали се и купуват от другата нигерия втечнен ... :))) ... те така си тече живота извън мислите на форумните газовици ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 2 години
Всяко твърдение от зелена уста, че енергийната криза е предизвикана от умишлен дефицит на руски газ в Европа е категорично свидетелство за невменяемост. Щом не ви стига руският газ, сертифицирайте СП2 и получавате още 55 млрд. м3/год. Признак на пълно психическа абсенентност е да се саботира това трасе и да се реве за недостиг на доставки. И да - през Украйна нема да получите! Така е решил зануленият и точка! Вие ходихте на мейдана да обещавате светло бъдеще - бъдете добри да й го осигурите, но не с руски газ. Айде, на работа!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 1
дядя Вова
преди 2 години
Mavi Goz > задаваш му непосилни задачи. Това ми напомня, защо не построи СССР социализъм в Афганистан. Защото в Корана нищо не пише за модернизация на държавата :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още