IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия вече не е надежден доставчик на газ за Европа

Стария континент трябва да диверсифицира както източниците на природен газ, така и енергийния си микс

20:18 | 03.11.21 г. 36
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Няма значение дали Русия не можеше или не искаше да увеличи доставките на природен газ за Европа през последните седмици. И в двата случая тя подкопава претенциите си за надежден доставчик. Тя също така подсили аргументите на най-важните си клиенти да намалят зависимостта си от контролираните от Москва доставки и да засилят вътрешните възобновяеми източници, пише енергийният стратег Джулиън Лий за Bloomberg.

Добре документираният недостиг на природен газ, от който понастоящем страда Европа, доведе до покачване на цените на газовите борси. В пика си през октомври те бяха почти шест пъти по-високи в сравнение с началото на годината. 14 енергийни доставчици в Обединеното кралство, продаващи газ и електричество на повече от 2 милиона клиенти, фалираха, притиснати между растящите разходи за закупуване на енергия и ограничените цени, които могат да начисляват на клиентите си. 

Обещанията на президента Владимир Путин за повече руски газ за Европа помогнаха за 40-процентен спад от този пик, но оставяйки цените все пак три пъти и половина по-високи, отколкото в началото на януари - а дори още не е зима.

Недостигът на газ в Европа има много причини - намаляващо производство в Обединеното кралство и Холандия, растящо търсене след пандемията, неуспех при възстановяването на запасите след дългата и студена зима, която изчерпа запасите през април. 

Но обвинителни пръсти бяха насочени и другаде.

Например към манипулациите на Русия, която задържа доставките, решена да осигури европейско одобрение за новия си тръбопровод под Балтийско море (Северен поток 2 - бел. прев.) Също към европейските комунални компании, които сега плащат неизбежната цена за оттеглянето си от дългосрочните договори с руския държавен монополист Газпром. Както и към европейските правителства, чието стремеж към възобновяема енергия с твърде малко внимание към изолация на сградите и посрещане на търсенето направи континента уязвим на проблемите с прекъсванията.

Тези, които обвиняват, има свои собствени цели. Независимо дали става дума за конкурентни доставчици на газ, които искат да ограничат продажбите на Русия за Европа, или за руски енергийни гиганти, които се стремят да създадат, поддържат и разширят пазари за собствените си доставки.

Но едно нещо е напълно ясно - досега през 2021 г. Европа не е получила толкова газ, отколкото се нуждае или иска от Русия. И причините за този недостиг имат по-малко значение от него.

Ситуацията в Германия илюстрира проблема. Газовите хранилища в страната бяха пълни на 71% на 27 октомври, според данни на Gas Infrastructure Europe. Но обектите, контролирани от Газпром чрез дъщерното му дружество Astora, които представляват почти една четвърт от капацитета за съхранение на Германия, бяха пълни само на 21%.

Газпром може и да е доставил целия газ, изискван по договорите му с европейските купувачи, но очевидно не е попълнил собствените си складове на континента.

Не трябва да е изненада, че той даде приоритет на запълването на хранилищата у дома в Русия - би било нехайство от негова страна да не го направи. Путин нареди на компанията да започне да зарежда своите европейски газови хранилища през ноември, когато местните обекти ще бъдат пълни. Това помогна за спада на европейските цени и облекчаването на непосредствените опасения, но с нищо не допринася за справяне с дългосрочните проблеми.

Ако Газпром просто не може да изпомпа достатъчно газ, за да запълва както вътрешните, така и задграничните си хранилища, европейските лидери трябва да се тревожат, че липсата на капацитет за производство на газ в Русия ще ги прави все по-уязвими на бъдещ недостиг.

Ако цялата криза е била част от сценарий на Кремъл за осигуряване на европейско одобрение за газопровода Северен поток 2 под Балтийско море, това също би трябвало да направи европейските лидери много загрижени. Те трябва да се запитат какво ще бъде следващото нещо в списъка на Путин? Премахване на санкциите, наложени след ареста на руския опозиционер Алексей Навални? Признаване на анексията на Крим?

Каквото и да е обяснението, европейският отговор трябва да бъде диверсификацията.

Трябва да се диверсифицират както източниците на природен газ - да, има роля за американския "Газ на свободата" - така и енергийният микс.

Газът може да е необходим в продължение на години, за да запълни празнините, когато вятърът не духа или слънцето не пече. Но неспособността или нежеланието на Русия да доставя това, което е необходимо навреме, подрива претенциите ѝ да бъде надежден доставчик.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:46 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 6 rate down comment 10
Стоян Петров
преди 2 години
Даже и рaшките са наясно,че това което пишеш е вярно. Инфaнтилът в кремъл обаче има когнитивен дисонанс и държи да е център на внимание. Ще се поперчи малко и това ще е : "Повторю еще раз: мы не заинтересованы ни в рекордно низких, ни в рекордно высоких ценах на газ. Последние ведут к деградации спроса на газ в Европе, что очевидно противоречит нашим интересам как производителя и поставщика".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 8 rate down comment 3
Solar Power
преди 2 години
И не ми излизайте с теориите за фракинга и подобни неща. Ако ви е грижа за природата започнете от мръсния въздух,печките и старите коли :) Ще има резултат още тази година.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 7 rate down comment 5
Solar Power
преди 2 години
От нас зависят много неща. На първо време не си ползваме залежите от газ и петрол. То дори не ги проучваме. Докато се намъдрим хората ще ползват друг тип гориво примерно малка атомна клетка или нещо подобно ... а ние ще смърчаме пак и ще си казваме ей... колко сме прозсти .... също както с ваксинирането :) Мрът но не се ваксинират :) С газа пак така готов да плати $1000 ама няма да си разработи находището....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 2 години
русия е много лесна, ве. Оплаквате се на американците и те ги поставят на мястото им. Молдова подписа договор с газпром за доставка, по 400 $ за 1000 куб метра за месец декември. Ето как : " Без поддержки американцев Молдавии было труднее договориться с Россией о контракте на поставки газа, сказал газете ВЗГЛЯД кишиневский политолог Аркадий Барбарошие. Так он отреагировал на слова президента Майи Санду в адрес США за поддержку во время газового кризис".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 7
Solar Power
преди 2 години
Някой помни ли преди няколко седмици в подобна статия драснах точно това. Ще се случат нещата с които сгрешиха арабите през 80-те години. Мислеха си ,че прецакват Америка обаче подцениха врага. Точно както се случи през 1-вата и 2-рата световна война. А какво стана точно ? Америка създаде план за независимост разработи си находищата и в момента е номер 1 производител на петрол .. и започна електрически коли още през 80-те. Та и тук е същото положение. Ако Русия натисне много в цени или се опита да извива ръцете то тази тактика ще работи 3-4 години и после ще загуби :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 2 години
Сериозно, Орбан и тoпки? Има колкото да окраде Унгария, например направи негов съселянин милиардер. Ако се върнеш назад ще си спомниш, че Унгария бе 30 години пред Румъния. Е вече не е така, даже с България успя да поизравни страната си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 10 rate down comment 8
markov
преди 2 години
Хахаха...за ЕС важи вица: кат се наеевеш сам и аборта не помага ! Сега пък руснаците им били виновни.....че те си изпълняват договорните задължения!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 11 rate down comment 4
IvaneJohn
преди 2 години
Този газ е "на свободата", защото свободно се предлага на този който плати повече. И американците не могат да наредят на своите компании на кого да продават газта, това ще е нарушение пак на техната свобода. Почти както и България е независима, защото от нас нищо не зависи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 12 rate down comment 7
Ivel
преди 2 години
Нищо лично, просто бизнес. Посочи поне една причина да сме им симпатични от последните 10-15 години на руснаците, времената се менят а с тях и симпатиите. Ние сами си ритнахме канчето и то много силно, какво са ти виновни руснаците. Пример как трябва да се общува с тях без да си Германия, е Унгария ама трябват топки да си Орбан а нашия ги нямаше всичките тия години и правеше глупост след глупост.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 11
Стоян Петров
преди 2 години
газпром прекрати два договора с България от които загубихме над 4 000 000 000 лева. За тези които са забравили, по времето на Станишев прекратиха изгоден за нас договор и за оставащия период надплатихме над 2 000 000 000 лева. при Боко-чекмеджето прекратиха договор, съгласно който ни дължаха такса 1 200 000 000$ до 2030 г, за Трансбалканският поток независимо дали транзитират. Сега газпром ще прекрати ли договора според който им заплащаме над 1000$ за 1000 куб метра? Не,а защо? Мръcни, жaлки, дoлни, aлчни руски душички! руснаците са жестоки със слабите и раболепни със силните. Вероятно и за това на германия продават по 250$ за 1000 куб метра природен газ, а на България по 1000 $, за същото количество.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още