IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

За и против либерализацията на енергийния пазар

Ръст в цената на тока не е възможен при два пъти повече мощности, отколкото потребление, убеден е председателят на "Активни потребители" Богомил Николов

13:07 | 16.07.13 г. 13
За и против либерализацията на енергийния пазар

Либерализацията на енергийния пазар ще намали цената на тока и е една от мерките за връщането на доверието в системата. В това е убеден председателят на „Активни потребители” Богомил Николов.

Той изказа своето мнение по време на кръгла маса, посветена на цената на електричеството и енергийната бедност.

Според зам.-председателя на КНСБ Иван Кокалов обаче либерализацията на енергийния пазар никъде не е довела до намаление на цената на електричеството. От възможността сами да избират доставчика си са се възползвали едва 18% от домакинствата във Великобритания, за ЕС процентът е още по-нисък, отчете още синдикалистът.

Николов не се съгласи с тези данни и допълни, че номинално намаление няма, разбира се, но средно цените са по-ниски. Той коментира, че е нужно да се държи сметка и за повишаването на цените на енергийните ресурси през последните години. За него при 8 хил. мегавата изградени мощности и два пъти по-ниско потребление няма откъде да дойде ръстът на цената.

Що се отнася до цената на тока Николов направи коментар и по отношение на очакваното намаление на цената с 5 на сто. Опасенията му са, че при следващия ценови период ще се наложи двойно по-високо увеличение. Той посочи още, че в енергетиката нещата са така обвързани, че едно решение създава нови два проблема.

За председателя на „Активни потребители” освен либерализацията, доверието в енергетиката могат да върнат мерки като премахването на търговската тайна. „В монополизиран пазар търговска тайна е несъстоятелен термин”, смята той и допълни, че фактът, че решенията за цената на тока се взимат на закрити заседания, заради търговската тайна, води до липсата на доверие.

Други стъпки са по-активен диалог между потребителите и електроразпределителните дружества (ЕРП). Като положителна практика той посочи създаването на обществен съвет към ЧЕЗ и допълни, че се надява подобни институции да се създадат и към другите дружества. „Получаваме и сигнали за корупционни практики на служители, които не са политика на дружествата и те трябва да работят срещу тези недобросъвестни служители”, допълни той.

Проф. Атанас Тасев от Българския енергиен форум също изказа мнението, че либерализацията на енергийния пазар няма да доведе до спад на цената на електричеството или поне не и в първите моменти.

За експерта 66% от произведената енергия е обвързана с фиксирани и дългосрочни договори, т.е. за свободния пазар остава много малко количество. При пълното освобождаване на енергийния пазар ще има първоначален скок на цената на тока преди да сработи пазарния механизъм за търсене и предлагане, убеден е Тасев. Той обаче допълни, че при ниското ниво на доходите не е възможно освобождаването на енергийния пазар.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:55 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 13 rate down comment 1
deant
преди 10 години
Тука егати експертите... по тези дискусии си личи кои личности са свързани с енергийните мафии. Всеки, който прокламира че либерализацията ще доведе до високи цени е или измамник, или планира да въведе точно такъв тип либерализация - разбирай картел.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 0
Императорът
преди 10 години
Да бе - оня - кокълов и другият - мислят ли въобще - че либерализацията ще даде възможност на хората да си купуват точец не от фотоволтаиците по 70 стинки, а от Козлодуй по 4.5 стинки? Разликата е огромна - и туй ще го види и ***, дето е избягало от училище в средата на втория срок на първи клас !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още