Либерализацията на енергийния пазар ще намали цената на тока и е една от мерките за връщането на доверието в системата. В това е убеден председателят на „Активни потребители” Богомил Николов.
Той изказа своето мнение по време на кръгла маса, посветена на цената на електричеството и енергийната бедност.
Според зам.-председателя на КНСБ Иван Кокалов обаче либерализацията на енергийния пазар никъде не е довела до намаление на цената на електричеството. От възможността сами да избират доставчика си са се възползвали едва 18% от домакинствата във Великобритания, за ЕС процентът е още по-нисък, отчете още синдикалистът.
Николов не се съгласи с тези данни и допълни, че номинално намаление няма, разбира се, но средно цените са по-ниски. Той коментира, че е нужно да се държи сметка и за повишаването на цените на енергийните ресурси през последните години. За него при 8 хил. мегавата изградени мощности и два пъти по-ниско потребление няма откъде да дойде ръстът на цената.
Що се отнася до цената на тока Николов направи коментар и по отношение на очакваното намаление на цената с 5 на сто. Опасенията му са, че при следващия ценови период ще се наложи двойно по-високо увеличение. Той посочи още, че в енергетиката нещата са така обвързани, че едно решение създава нови два проблема.
За председателя на „Активни потребители” освен либерализацията, доверието в енергетиката могат да върнат мерки като премахването на търговската тайна. „В монополизиран пазар търговска тайна е несъстоятелен термин”, смята той и допълни, че фактът, че решенията за цената на тока се взимат на закрити заседания, заради търговската тайна, води до липсата на доверие.
Други стъпки са по-активен диалог между потребителите и електроразпределителните дружества (ЕРП). Като положителна практика той посочи създаването на обществен съвет към ЧЕЗ и допълни, че се надява подобни институции да се създадат и към другите дружества. „Получаваме и сигнали за корупционни практики на служители, които не са политика на дружествата и те трябва да работят срещу тези недобросъвестни служители”, допълни той.
Проф. Атанас Тасев от Българския енергиен форум също изказа мнението, че либерализацията на енергийния пазар няма да доведе до спад на цената на електричеството или поне не и в първите моменти.
За експерта 66% от произведената енергия е обвързана с фиксирани и дългосрочни договори, т.е. за свободния пазар остава много малко количество. При пълното освобождаване на енергийния пазар ще има първоначален скок на цената на тока преди да сработи пазарния механизъм за търсене и предлагане, убеден е Тасев. Той обаче допълни, че при ниското ниво на доходите не е възможно освобождаването на енергийния пазар.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа


преди 12 години За напълно безплатна енергия се търси независим от финансови и властови институции инвеститор:***.eco-energysource.com отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Може условно, като заобикаляме и минем на внос. Създава се директно арбитражно ЕРП купува внос и продаваме тук, заобикаляйки местните скъпи цени, но пък трябва се направи нещо с дългосрочните договори - ги анексираме и да минават под пазарен прицип орпеделяне на цени - като ще го играем с член 19 от Конституция отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Не можем да говорим за пазарна икономика в енергетиката, докато има държавно гарантирани договори за изкупуване на ел енергия от ВЕИ и ТЕЦ.А иначе само времето ще покаже кой от двама ни е бил прав в прогнозата при либерализацията! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Аз искам да мога да си купувам ток от там, където енергийната мафия изнася! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Можеш да си купиш ток на търг на преференциални цени от някоя от централите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години В този форум има откровени ***.Либерализацията ще увеличи цените и всеки който твърди обратното или е *** или е свързан с мафията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Само пазар, ще изгони мафията от енергетиката! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Работя в реалната икономика и повярвай ми знам за какво говоря.. Надявам се във вашия сектор да не ценообразувате както ми даде примера. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Реално в пазарната икономика се случва обратното!!! Освен(!) ако няма картел! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Либарализацията наистина ще вдигне цената на тока!Защото тия, които продават евтино, оставени свобоно да си определят цената, ще вдигнат маржа малко под тия, които продават скъпо. Казано с пример, ако ти и аз правим един и същ продукт, но моят е по-скъп с 30 процента, заради произвоствени разходи, защо ти да не си вдигнеш цената с 20 процента, все пак, аз няма да мога да те конкурирам така или иначе. Иначе с първата ти част съм напълно съгласен! отговор Сигнализирай за неуместен коментар