От реализирането на проекта за газопровод „Южен поток” печеливши ще се окажат лица от „Газпром” и няколко души в България. Това заяви, бившият министър на енергетиката и в момента член на гражданската квота на Реформаторския блок Трайчо Трайков. Той изрази позицията, че вероятно това е имал предвид Корман Исмаилов преди ден, когато заяви пред bTV, че има задкулисие в ДПС, свързано с тръбата.
„Южен поток” е дори по-плашещ от АЕЦ „Белене“, заяви Трайков. По думите му скокът в цената е троен, а основен проблем е, че договорките се извършват между руснаци и руснаци, а не между България и Русия, както беше при проекта за втора атомна централа.
Като друг основен проблем в проекта Трайков посочи и нередности при срока за оферта за изпълнението. „Беше обявен твърде кратък срок за оферти за целия договор. Това значи, че има сигурно само една компания, която може да се справи с това”, заяви той. Подобна компания според него е „Газстроймонтаж”, а ако не е тя, то ще бъде наето от тях дружество, което да ги представлява фасадно. В поръчката има конкретни изисквания за опита на компанията за работа с типове тръби.
Според енергийният експерт Иван Иванов поръчката е направена, за да може както при "Белене" проектът да бъде спечелен от "Атомстройекспорт."
Иванов допълни, че „Южен поток” е символ на българското задкулисие. „Преговорите бяха проведени по един непредставителен начин, нямаше информация за българите. Липсват ясни параметри и селективно се избираха моменти, които да бъдат представени – това наведе на мисълта, че се крие огромна далавера”, заяви той.
Вчера бившият министър на енергетиката в правителството на ГЕРБ Делян Добрев каза, че няма гаранции за приходите от газопровода, затова тръбата може никога да не излезе на печалба.


Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
преди 12 години ще спечелим по-малко ****не от руснацитено изглежда за теб това е удоволствие и носи достатъчно ползи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Е.. Колеги Русофоби Питам какво ще спечелим ние ако тръбата мине през Турция или Румъния ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Шах и ... Мат отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години А какво щеше да се случи ако откажем участие в Южен поток? 1. Заложници на кризи от типа Украйна - Русия ( аз помня 2009 година ) ; 2. Няма газ ако не си платим на Турция ( от където пуснаха син поток ) ; 3. Щяха да ни смъмрят от ЕС щото няма техни фирми ( т.нар. трета страна ) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Трайчо много ги "въздигна" споменатите от него. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години И разбира се - не, не съм член на бсп или дпс отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Не съм се изказал защитно за Бисеров обясних ти! Но виж - АЗ НЕ ИСКАМ ГРОБ! Това вече е сигурно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ти и за Бисеров се изказа защитно ама излезе точно обратното на това, което твърдеше. Да не си член на БСП/ДПС? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "...стига да имаме ползи от това". Е т'ва е основното. Проблемът е че ползи няма да имаме. По скоро ще имаме да плащаме 1 поколение напред заради една корупционна схема. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Само ми е интересно, ако ГРОБ бяха на власт, дали пак щяхте да пишете същите идиотщини? Защото те също подкрепяха Южен Поток, когато подписваха договорите. Ето моето мнение: Южен Поток е важен инфраструктурен проект. ТОЙ ЩЕ ДАДЕ НА БЪЛГАРИЯ МНОГО БВП В ДЪЛГОСРОЧЕН ПЛАН. Не ме интересува, дали Русия ще го строи, или Таджикистан, стига да имаме ползи от това. А дори и самото започване и строежът ще наемат много фирми, на които ще се дават пари, които ще имат работници и които ще подобрят икономиката на страната! Така че... МОЛЯ ВИ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар