IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Новият закон за ВиК въвежда таван на цената на водата

Предвижда се и допълнително подпомагане на уязвимите потребители на ВиК услуги, което ще бъде определено с наредба

13:38 | 27.10.20 г. 8
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

ВиК операторите работят, както и досега, на основата на бизнес план, който ще се одобрява от ВиК асоциацията и регулатора – Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), и който ще съдържа техническа, социална и икономическа част. Сега действащите бизнес планове ще останат в сила и след приемането на този закон и ще се променят само при необходимост от регулатора, посочва се в проекта.

С текстовете се регламентират съоръженията, които са публична и частна държавна и общинска собственост, устройството и функционирането на ВиК операторите и ВиК асоциациите.

Държавата и общините възлагат изграждането на ВиК системи - публична държавна или публична общинска собственост, в съответствие с регионалните генерални планове за водоснабдяване и канализация по реда на Закона за устройство на територията.  ВиК операторите могат да възлагат изграждането на ВиК системи, ако това им е възложено в договора за управление на ВиК инфраструктурата.

ВиК операторите могат да възлагат изграждането на ВиК системи, ако това им е възложено в договора за управление на ВиК инфраструктуратаи ако финансовото състояние на операторите го позволява, както и ако това не е отрази на социалната поносимост на цената на водата.

В наредба на МРРБ ще се определят конкретни изисквания към ВиК операторите и персонала. Тя трябва да е готова 2 месеца след влизане на закона в сила.

Регулация на ВиК сектора и санкции

КЕВР остава регулатор на водния сектор. С текстовете се регламентират изискванията към членовете и и работата и отчитането. Комисията регулира цените чрез определяне на горна граница на цени или на приходи и  норма на възвръщаемост.

Комисията ще определя единни показатели за ефективност, които се прилагат при ценообразуването от ВиК операторите, целева норма на възвръщаемост при отчитане на специфичните условия за всеки ВиК оператор, като взема предвид социалната поносимост на цената на ВиК услугите, изискванията за бъдещи капиталови разходи и показателите за финансова стабилност.

Глобата за ползване или изграждане на ВиК система без основание или които не отговарят на изискванията ще е от 2 хил. до 10 хил. лева, посочва се още в текстовете.

Повреди на ВиК системи в нарушение на правилната експлоатация ще се наказват с от 500 лева до 5 хил. лева глоба.

За нарушаване на други забрани, свързани с ВиК системите, ще се налагат глоби от 500 лева до 2 хил. лева.

При нарушение, извършено при строителни дейности, глобата ще е от 10 хил. до 25 хил. лева.

За повторно нарушение размерът на санкцията се удвоява, предвиждат текстовете.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:21 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 1 rate down comment 2
studioaa
преди 3 години
Как ще ги направиш да са на печалба?Редно е големите градове да плащат пазарна цена на водата, а не социална цена както е в момента. Например водата на София се докарва от над 65 километра разстояние и се оказва, че населените места по този път плащат същите парички за вода като софиянци, нищо че са много по-близо, мрежата им е много по-малка и поддръжката им е много по-евтина на единици дължина. София се управлява от герб и няма никакъв интерес да се клатят управляващите там. Района на София е едно най-безводните и сухи места в цялата страна и няма никаква логика да плаща толкова малко за толкова ценен ресурс, за да може герб да стои на власт там. За мен цената на водата в София трябва да започва от 12 лв на кубик вода, за не са налага останалите населени места в София област да субсидират софиянци за да може последните да гласуват за герб и бойко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 2
Shadow1
преди 3 години
Как ще ги направиш да са на печалба? Няколкото големи града, ще генерират достатъчно приходи, но всички останали малки забутани населени места? ВиК е много неблагодарен бизнес, хем е тежка работата хем всеки го приема за даденост и иска да е евтино, ако може без пари даже.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 2
studioaa
преди 3 години
Ти винаги можеш да регулираш нормата на печалба в един подобен сектор в естествен монопол като водоснабдяването, дали чрез данъци и/или концесионни такси дали чрез цената на водата, която се продава на дружествата, защото всички природни ресурси са държавни. Аз искам водоснабдяването на да е в частни ръце най-добре под формата на концесия, а не в държавно двужество шефът да назначи жена си или любовницата си за заместник. Нормата на печалба трябва да е вписана в договора за концесия разбира се...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 2
Shadow1
преди 3 години
Може би не говориш за България, защото тук има сигурно една частна фирма отговаряща за водоснабдяване останалите са държавни, успех да конфискуваш държавна фирма. А печалба, ако не всички то повечето от тези държавни фирми нямат, те са на загуба. Така че за да можеш да им ограничиш печалбата първо ще трябва да вдигнеш цената на водата да кажем 2 пъти на някои места и 3, та после да им кажеш да не печелят по повече от твоите 20%.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 1
studioaa
преди 3 години
За мен първо трябва да се регламентира размера на печалбата на ВиК, а да се премахме т.н социално поносима цена изцяло. Реално ВиК не трябва да печали повече 20 стотинки за всеки вложен 1 лев в ремонт и поддръжка на канализация или водоснабдяване. Ако се установят нарушения и надписване на разходите чрез т.н. консултанстки услуги или други глобата трябва да бъде минимум 20-кратно размера на нарушението. Също така глоба от 100% от капитала на дружеството т.е. конфискация и повторна приватизация или концесия също трябва да бъде на масата при големи нарушения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 0
Гари
преди 3 години
Този същия таван го имаше и досега. Нищо ново няма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 0
пасъм
преди 3 години
Ех, ***. Толкова ли беше трудно да го проучите малко..."Чл. 69. (1) Социална поносимост на цената на ВиК услугите е налице, когато тяхната стойност, определена на база минимално месечно потребление на вода от 2,8 куб. м на едно лице, не надхвърля 2,5 на сто от средния месечен доход на домакинство в съответната административна област."Това прави 5,80лв на м3 при минималната...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 0
пасъм
преди 3 години
2.5% от минималната заплата за догодина 650лв прави 16 лв на кубик!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още