Полша обяви, че започва процедура срещу Фолксваген груп Полска (Volkswagen Group Polska) за въвеждане в заблуда на клиентите си за действителното ниво на емисиите на дизеловите й двигатели, предаде Франс прес.
Фолксваген призна, че е монтирал на милиони автомобили от едноименната марка Audi, Skoda и Seat софтуер, намаляващ реалното ниво на замърсяващите емисии по време на тестове на дизеловите двигатели, съобщава БТА.
"Случаят засегна много потребители на коли в Полша и целия ЕС. Действията на компанията може да са накърнили интересите на потребителите и съблюдаването на техническите и екологични норми", посочва в комюнике Полската служба за защита на конкуренцията (UOKiK).
Процедурата може да стигне до установяване на колективна щета на потребителите. В такъв случай компанията може да бъде глобена със сума, достигаща до 10 процента от оборота й. Може да бъде задължена и да отстрани последиците от извършеното нарушение.
Полската инстанция обвинява също така Фолксваген, че възпрепятства подаването на рекламации от собственици на такива коли.
Полската асоциация СтопФауВе (StopVW) също е подала колективен иск срещу германския автомобилостроител през октомври 2016 година. По нейни данни в Полша са продадени около 200 000 автомобила с подправени двигатели.
В същото време бившият главен изпълнителен директор на Фолксваген (Volkswagen) Мартин Винтеркорн заяви днес пред германска парламентарна комисия, че не е знаел за манипулирането на данните от тестовете за вредни емисии на дизеловите двигатели на компанията.
Нещата не стоят така, заяви Винтеркорн пред комисията, която разследва скандала, известен като дизелгейт, допълвайки, че все още търси "задоволителни отговори" за случилото се.
Днешното изслушване е първото му официално появяване, след като се извини за скандала в телевизионно изявление на 22 септември 2015 година. Това стана четири дни след рзгласяване на новината за манипулираните данни в САЩ и ден преди той да подаде оставка, отбелязва Ройтерс.
"Като главен изпълнителен директор поех политическа отговорност", посочи пред комисията Винтеркорн, цитиран от Асошиейтед прес.
Повярвайте ми, това бе най-трудната стъпка в моя живот, допълни той.
Винтеркорн посочи, че няма да коментира подробности, които са част от наказателно разследване в Германия.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Джорджина Родригес показа пищни извивки в голяма модна кампания за бельо
Пентагонът внезапно отменя разполагането на войски в Европа
Мерките срещу високите цени са взети от френското и немско законодателство
11 съвета от дерматолози за всяка жена над 40
преди 9 години В момента Полша може да прави само това , което единствено е изгодно на САЩ. Сметката ще и представят по късно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар