Американският автомобилен концерн General Motors ще освободи около 1500 свои служители в Тайланд през юни, след като ръководството му взе решение да продаде своите местни производствени мощности, съобщава Ройтерс.
В понеделник компанията заяви, че възнамерява да продаде своите два завода в източната индустриална провинция Районг на китайския автомобилен производител Great Wall Motor. Решението за изтеглянето на GM от Азия включва и прекратяване на дейността на нейните заводи в Австралия и Нова Зеландия.
Най-големият американски автомобилопроизводител ще трябва да задели 1,1 млрд. долара, от които 300 млн. долара в брой - по-голямата част през първото тримесечие - за разходи, свързани с излизането от трите държави, съобщиха от компанията в изявление. Преструктурирането отбелязва края на 164-годишното присъствие на марката Holden в Австралия.
Според Джак Пунчупет, съветник на министъра на труда в Тайланд, всички служители в двата завода в Районг ще бъдат освободени при условията на споразумението за продажба между GM и Great Wall.
“Споразумението е само за продажба на заводите и не включва прехвърляне на служителите“, подчертава той.
По думите му планът на GM включва освобождаване на 1000 работници от производствения отдел през юни, след което през октомври компанията ще прекрати трудовите си взаимоотношения с останалите 300-400 служители от монтажното звено.
Според Пунчупет останалата част от персонала ще бъде освободена до края на 2020 г.
GM ще спазва тайландското трудово законодателство и ще осигури обезщетение за засегнатите служители, подчертава съветникът, като добавя, че компанията ще отпусне и допълнителен четиримесечен бонус за всички работници.
Great Wall Motor, един от най-големите производители на SUV (sport-utility vehicle) автомобили в Китай, заяви, че ще продава автомобили от тайландската база като част от плановете си да се превърне в глобален играч.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Откриха ценна находка при разкопките на средновековния град Русокастро
Румъния не е готова за еврото, не изпълнява нито един критерий
Неочакван обрат при разследването на атентата срещу италиански журналист
Алесандра Амброзио получи приказно предложение за брак