Китайският автомобилен концерн Xpeng Inc. заяви, че е доставил повече от 10 000 електрически автомобила през октомври, като новината оскъпи акциите на листнатата в Хонконг компания през първата сесия от седмицата, съобщава CNBC.
Xpeng е доставил общо 10 138 електромобила през миналия месец, което показва спад спрямо отчетните през септември 10 412 превозни средства. Това обаче все пак представлява увеличение от 233% на годишна база и е вторият пореден месец, в който компанията доставя над 10 000 автомобила.
Книжата на Xpeng поскъпнаха с около 2,7% в края на редовната търговия на борсата в Хонконг.
Докато автомобилните концерни по света продължават да изпитват затруднения относно недостига на полупроводници, Xpeng успява да излезе от кризата почти невредим, заявявайки по-рано, че недостигът на чипове е „ограничен“.
Доставките през октомври включват 6044 броя от водещия седан P7, като тук ръстът на годишна база достига 187%. Още 3657 броя от моделите G3 и G3i са доставени в рамките на миналия месец, отчитайки рекордно високо месечно ниво, откакто превозните средства бяха пуснати в продажба през декември 2018 г.
Компанията е доставила и 437 броя от седана P5, чийто пазарен дебют беше осъществен през септември.
Общите продажби на Xpeng надхвърлят 100 000 превозни средства, изтъкват от концерна, като само от началото на тази година те достигат 66 542 броя, което представлява ръст от 289% на годишна база.
Xpeng се сблъсква с нарастващата конкуренция на пазара на електрически превозни средства в Китай в лицето на местните производители като Nio и Li Auto, както и от утвърдени концерни като подкрепяния от Уорън Бъфет BYD и Tesla на Илон Мъск.


Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
3 противовъзпалителни рецепти за вечеря
Пациент с множество травми е транспортиран с въздушна линейка от Смолян към "Пирогов"
СЗО: Над 1300 души са загубили живота си заради горещините в Европа
Четиринадесет души загинаха, след като хеликоптер на петролната компания "Сауди Арамко", се разби
Тайната на спокойния понеделник: Ритуал за щастлива седмица