Акциите на Harley Davidson Inc. поскъпват с близо 13% във вторник, след като емблематичният производител на мотори отчете изненадваща печалба за четвъртото тримесечие. Добрите данни се дължат най-вече на силно търсене на местния пазар и по-високи цени на крайния продукт на фона на облекчаване на забавянията с доставките.
Коригираната печалба от 15 цента за акция е драстична промяна спрямо загуба за същия период на предходната година. Представянето е и далеч над прогнозите на Wall Street за загуба от 32 цента за акция. Приходите от мотоциклети и свързани продукти са се увеличили до 816 млн. долара, става ясно от изявление на базираната в Милуоки компания, цитирано от Bloomberg.
Две години откакто е на поста и главният изпълнителен директор Йохен Цайтц успя да намали разходите, напусна губещи пазари и намали запасите в опит да увеличи цените. Неговият план за реформи се отплати през предходното тримесечие, след като доставките на мотори попълниха американските наличности, пресушени от забавяния и недостиг на части.
„Проблемите по веригата на доставките няма да си отидат. Всъщност те се засилват през тази година“, коментира Цайтц. Въпреки това той подчертава наличието на стабилно търсене на техните продукти.
Продажбите през четвъртото тримесечие са се увеличили с 8% на годишна база в Северна Америка, най-големия пазар на Harley. Те успяват да компенсират пониженията в останалата част на света. Доставките намаляват в Европа, Азия и Латинска Америка.
Днешното поскъпване от близо 13% към 17:20 ч., както и данните от отчета са добра новина за книжата, които поевтиняват с 4,2% от началото на годината до края на понеделнишката сесия.
Приходите за цялата година са се увеличили с 32% до 5,3 млрд. долара благодарение както на самите мотори, така и на приходи от финансовото подразделение на компанията.
През октомври Европейският съюз се съгласи да отмени митата си от 31% върху вноса на мотори Harley, наложени в рамките на търговската война между блока и САЩ по времето на президента Доналд Тръмп.
Цайтц, експерт по брандинг, който вдъхна нов живот на Puma през 90-те, бе член на управителния съвет на Harley години наред, преди да поеме позицията на изпълнителен директор. Той представи програмата си за реформиране на компанията преди година – тя предвижда инвестиции от до 250 млн. долара годишно, които отчасти ще включват и развитието на технологията за електрифициране на производителя.
През 2020 г. Harley обяви, че напуска Индия в рамките на реформа, която ограничава присъствието на компанията до 50 основни пазара.
Производителят очаква 5% до 10% ръст на приходите в основния мотоциклетен сегмент и увеличение на оперативния марж до 12% през 2022 г., обяви още компанията.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Лицензът за дружествата на "Лукойл" у нас е удължен до 29 октомври
22-годишна жена загина при катастрофа на Околовръстния път в София
"Справедливата цена" се връща на дневен ред, но кой ще пази потребителите?