Китай записа нов рекорд през септември при продажбите на електрически коли, които в страната попадат в категорията на превозните средства, използващи нов вид енергия (NEV). През миналия месец продажбите на електромобили на пазара за първи път надхвърлят 600 хил. броя.
Междувременно китайският пазар продължава да се възстановява от щетите, нанесени от пандемията от коронавирус през последните две години, подкрепен от силното търсене на електрически превозни средства. През септември обемите на продажби в страната се увеличават с 21% на годишна база до 1,95 млн. броя, сочат данни на индустриалната асоциация PCA, цитирани от Automobilwoche.
Най-силен ръст отчита сегментът на колите с пълно или частично електрическо задвижване – 83% до 611 хил. броя, което представлява своеобразен рекорд. Това е повече от отчетените през август 552 хил. електрически коли и е над 505-те хиляди електромобила, регистрирани месец по-рано. През юни продажбите на електрически модели в страната достигнаха 565 хил. броя, което представлява ръст от 132% на годишна база и предишен рекорд за продажби в сегмента.
Китайският автопроизводител BYD за първи път успява да достави повече от 200 хил. автомобила в рамките на един месец. Концернът е лидер на пазара на електрически автомобили в Китай. Американският пионер в областта Tesla също отбеляза месечен рекорд при продажби от малко над 83 хил. автомобила, след като увеличи производствения капацитет в завода си в Шанхай.
Китай е най-големият автомобилен пазар в света и е основен източник на приходи за германските производители Volkswagen (включително Audi и Porsche), BMW и Mercedes-Benz, припомня Automobilwoche. Дълго време липсата на чипове и местните коронавирусни блокировки притискаха производствената дейност на тези компании в страната. От това лято обаче китайският автомобилен пазар се възстановява с бързи темпове от дългия период на прекъсвания.
Продажбите на автомобили в Китай през август се увеличиха с 32,1% до 2,38 млн. броя. Износът на превозни средства от страната също се увеличава през месеца с 65% спрямо същия месец на предходната година, като електрическите превозни средства представляват 27% от обемите, изчислява друга индустриална група CAAM, която проследява данните за по-широките продажби, където влизат леки коли, автобуси и камиони.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове
Кремъл: Без преговори преди Украйна да се изтегли от Донбас