Производителят на електрически превозни средства Nio се споразумя с инвестиционния фонд на Абу Даби CYVN Holdings за инвестиция в размер на 2,2 млрд. долара, съобщава Ройтерс.
Планираната трансакция от страна на CYVN в китайския концерн ще подкрепи последния на фона на мудните продажби и липсата на рентабилност. По-рано Nio обяви, че ще съкрати значително работната си сила, за да ограничи разходите и да засили своята конкурентоспособност.
Сделката, която се очаква да приключи през последната седмица на декември, ще увеличи акционерното участие на CYVN в Nio до 20,1% от общите емитирани акции на китайците, след инвестицията от 1 млрд. долара, направена през юли.
Това би направило CYVN най-големият единичен акционер в Nio, въпреки че основателят и главен изпълнителен директор Уилям Ли запазва най-много права на глас със своя дял от обикновени акции клас C.
CYVN, която ще придобие 294 000 000 новоиздадени обикновени акции от клас А на цена от 7,50 долара всяка, също ще има право да номинира двама директори в борда на Nio.
Компанията, чиито електромобили се конкурират в Китай с премиум моделите на Mercedes-Benz и BMW, разработва две нови марки за масовия пазар, които трябва да се появят в Европа от 2025 г.
В стремежа си да стане по-ефективна, Nio обмисля отделяне на звеното си за производство на батерии, като същевременно продължава самостоятелно да разработва технологии за ключови компоненти.
Nio се класира на девето място по продажби на електромобили и плъгин хибриди през първите 10 месеца на годината в Китай със 126 067 продадени бройки, показват данни на Китайската асоциация за леки автомобили.


Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С